HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Çiçek ve olduğu 10 HDP’li tutuklandı: Seçim toplantısı ‘yasadışı’ gösterildi!

Güngören'de halk toplantısını basan polislerce gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek’in de aralarında bulunduğu 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı. 24 Haziran baskın seçimleri komisyonlarının belirlenmesine yönelik toplantının “yasadışı” olarak gösterildiği belirtildi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Çiçek ve olduğu 10 HDP’li tutuklandı: Seçim toplantısı ‘yasadışı’ gösterildi!

İstanbul’da HDP Güngören ilçe binasında 24 Haziran baskın seçimleri ve 1 Mayıs gündemli halk toplantısını basan polisler aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek'in de olduğu 41 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlardan 31'i ifadeleri ardından serbest bırakılırken SYKP'li Kazım Köse, Cengiz Çiçek, Gönül Karaman, Keziban Bulak, Gülsimet Önal, Yusuf Kesik, Ömer Özkan, Mehmet Emin Kılıçarslan, Halit İpekyüz ve Yüksel Seyithan gözaltında tutuldu. 

6 gündür gözaltında olan 10 kişi emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık 10 kişiyi ifadelerini almadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı. 

‘Seçim komisyonlarını belirleme toplantısı yasadışı gösterildi’

Çiçek ve HDP yöneticilerinin adliye getirilmesi sonrası aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ile HDP MYK üyesi Zeynep Kara’nın da olduğu çok sayıda partili ve aile adliye geldi. 

Adliye önünde yaptıkları açıklamayla karara tepki gösteren partililer ve aileler, “Rehin alabilirsiniz ama teslim alamazsınız” pankartı açtı. Burada konuşan Özgürlükçü Hukukçular (ÖHP) üyesi ve HDP yöneticisi avukat İnan Poyraz, 24 Haziran baskın seçimleri komisyonlarının belirlenmesine yönelik toplantının “yasadışı” olarak gösterilerek, HDP yöneticilerin tutuklandığını ifade etti. Poyraz, daha çok çalışacaklarını kaydetti. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ise, “AKP-MHP-kolluk ve yargı aracı ile rehin alınmış durumdadır. Bunun seçim eksenli bir operasyon olduğunu biliyoruz. 6 milyon oy almış bir partinin en doğal hakkı propaganda yapmaktır. Bunun yasadışı, suç oluşturacak hiçbir yanı yoktur. HDP binalarını basarak, yöneticileri gözaltına alınarak tutuklanması hukuk dışıdır. Bizler bu baskılara boğun eğmeyeceğiz. HDP Türkiye’deki tüm halkların partisidir” diye konuştu.

Açıklama, “baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile son buldu.

Etiketler: HDP, İstanbul, tutuklama

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler