HDP heyeti Dersim'e alınmadı; Valilik: ‘Tunceli, tarihinin en huzurlu günlerini yaşıyor’

Dersim'deki yeniden başlayan orman yangınlarıyla ilgili inceleme yapmak isteyen HDP'li vekiller yangın bölgelerine alınmadı. HDP'li Bilgen, "Suçlarını örtmeye çalışıyorlar" dedi.

HDP heyeti Dersim'e alınmadı; Valilik: ‘Tunceli, tarihinin en huzurlu günlerini yaşıyor’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti Dersim'de yeniden yakılan orman bölgelerine yapmak istedikleri ziyaretin engellenmesinin ardından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Heyet adına konuşan Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Dersim’de iki hafta sürdükten sonra kontrol altına alınan ancak 26 Ağustos'ta tekrar başlayan yangınlara Orman Bakanlığı’nın sitesinde yer verilmediğini ve bölgede suç işlendiğini söyledi.

Ziyaretlerinin engellenmesinin nedenini “suçun üstünü örtmek” olarak değerlendiren Bilgen, “Eğer bir suçunuz yoksa niye gitmemize izin vermiyorsunuz” diye sordu:

“Bugün biz ne yaptık? Hiçbir şey demeden gelip yangını söndürmeye çalıştık. Onlar ise bizi engellemeye çalıştılar, demek ki suçlarını örtmeye çalıştılar.”

Valilikten açıklama

Tunceli Valiliği, HDP heyetinin ziyareti üzerine resmi internet sitesindeyaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tunceli, tarihinin en huzurlu günlerini yaşamakta olup istihdam başta olmak üzere şehrimize yapılan yatırımlarla Devletimiz ve vatandaşlarımız arasında sıcak bir diyalog ve iletişim ortamı sağlanmıştır. Bu durumdan rahatsız olan bazı art niyetli çevrelerce örtü altı yangınlar bahane edilerek esasen terörle mücadelemiz sekteye uğratılmak istenmekte gerçek olmayan paylaşım ve haberlerle vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı istismar edilmektedir.

“Örtü altı yangınlarına yangın söndürme uçakları da dahil olmak üzere her türlü imkanlarımız seferber edilmiştir. Şehrimizin sahip olduğu bu huzurlu ortamı şu an kontrol altına aldığımız örtü altı yangınlarını bahane ederek bozmak, vatandaşlarımızın duyarlılıklarını istismar etmek ve terörle mücadelemizi sekteye uğratmak isteyen hiçbir kişiye, gruba ve oluşuma müsaade edilmeyecek ve gerekli her türlü kanuni işlem yapılacaktır.”

Bilgen: Talimat yok ama girişimiz yasak

Bölgeye alınmayan heyet adına konuşan Ayhan Bilgen’in konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle:

“Dersim son derece özgür ve güvenli, her şey yolunda gidiyormuş da sadece bizim buraya gelmemiz sorunmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor.

“Önce yangın yerine en yakın noktadan geçmeye çalıştık, engellendik, sonra Çiçekli bölgesinden geçmeye çalıştık, yine engellendik. Hiçbir talimat ve somut bir karar olmamasına rağmen girişimizi engellediler.

“Burada Evren Anayasası bile önemsenmiyor”

“Çemişgezek yolunu da denedik. Biz buraya kanaatimizi paylaşmak için değil, olanı dünyaya göstermek için geldik.

“Karşılaştığımız bu tablo en az yangın kadar vahim. Bu şehrin yönetiminde Evren Anayasasını bile önemsemeyen bir anlayış olduğunu gördük.

“Önce heyetin girişine izin verildi, sonra Hozat Kaymakamı kendisine verilen sözlü talimatla buradaki güvenlik güçlerine talimat verdi. Biz kendisi ile görüştük, görüşmeler yapıp bize döneceğini söyledi, ancak dönmedi. Yazılı bir talimat olmadığını gördük.

“Suç gizleniyor”

“Dersim yangınları Orman Bakanlığı’nın sitesinde bile yok. Bu suçu örtmektir, gizlemektir. Eğer bir suçunuz yoksa niye gitmemize izin vermiyorsunuz?

“Bir buçuk ay önce Meclis kapanmadan önce bu konuyu gündeme getirdik Grup Başkanvekilleri yangın olmadığını operasyonlar olduğunu söyledi.

“İki kezdir buraya gelen duyarlı arkadaşlarımız kendi imkanlarıyla o yangını söndürmeye çalıştı.

“Sorun, insansızlaştırma sorunu”

“Sorun elbette sadece yangın sorunu değil, güvenlik anlayışı, insansızlaştırma, hukuku askıya alma sorunudur.

“Bu ülkedeki ve Orta Doğu’daki büyük yangını söndürmeden, Dersim ve yüreklerimizdeki yangını da söndürmek mümkün olmaz.”

Heyette yer alan isimler

Dersim’e giden 11 kişilik HDP heyetinde şu isimler yer aldı:

Eş Genel Başkan yardımcıları Alican Önlü, Murat Çepni, Meclis Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, İdare Amiri Mahmut Toğrul ile milletvekilleri Erkan Baş, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Erdal Aydemir, Mehmet Tiryaki, Dilşat Cambaz ve Kemal Bülbül.

Dersim’de orman yangınları

Dersim’de yaklaşık üç haftadır süren orman yangınları Hozat Amutka karakolundan atılan havan ve bölgede yürütülen operasyon kapsamında helikopterlerden açılan ateş sonucu Aliboğazı bölgesinde başlamış, ardından merkez kırsalına sıçramıştı.

Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerine kadar genişleyen yangında birçok yaban hayvanı ve endemik bitki türü zarar gördü.

15 Ağustos’ta Dersim Barosu bir açıklama yaparak yetkilileri yangını söndürmek için göreve çağırdı. 16 Ağustos’ta açıklama yapan Tunceli Valiliği ise haberlerin gerçeği yansıtmadığını bölgedeki yangının kontrol altına alındığını söyledi.

Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmesi için bölge halkıyla beraber gönüllü olarak çalışan sanatçı Ferhat Tunç, bu açıklamanın ardından yanan yerlerden görüntüler paylaştı.

İki hafta sonunda kontrol sağlandı

Mezopotamya Ajansı 23 Ağustos tarihli haberinde, Orman İşletme Müdürlüğü ve Tunceli Valiliği’nin söndürmek için destek olmadığı yangınların, gönüllülerin çalışmaları sonucu kontrol altına alındığını aktardı.

Aynı gün Ferhat Tunç da sosyal medya hesabından ormanların kurtarıldığını söyledi.

26 Ağustos’ta tekrar başladı

Mezopotamya Ajansı'nın yerel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, 26 Ağustos saat 07.00 civarında iki helikopterin Bali Deresi ile Müşkirek bölgesini bombalaması sonucu Dersim’de bir kez daha yangın çıktı.

Yangının Sincik dağı, Rengül kırsalına da sıçradığı belirtildi. Dün ise (28 Ağustos) Dersim merkeze bağlı Ciğ köyünde yeni bir yangın başladı. Yangın aynı gün içinde gönüllülerin ve orman işletmeye bağlı bir grubun müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Bianet

Etiketler: HDP, Dersim

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler