HDP-Hatay ‘Herkes için Adalet ve Vicdan' etkinliği düzenledi

HDP Hatay İl Örgütü “Herkes için Adalet ve Vicdan” kampanyası çerçevesinde Defne’de bulunan amfi tiyatroda Kardeş Türküler Bajaar’ın katılımı ile bir etkinlik düzenledi.

HDP-Hatay ‘Herkes için Adalet ve Vicdan' etkinliği düzenledi

SiyasiHaber - Antakya

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Örgütü’nün düzenlediği etkinliğe Mardin Milletvekili Mithat Sancar, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, HDP MYK üyesi Çilem Küçükkeleş konuşmacı olarak katıldı.

“Herkes için Adalet ve Vicdan” etkinliği kısa bir sinevizyon ile başladı. Ardından HDP İl Eş Başkanı Kerem Nalbant katılımcılara kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları konuşmasına tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve tutuklu bütün vekiller ile HDP üyelerini selamlayarak başladı. Ardından yerel sorunlar üzerinden konuşmasına devam etti. Hatimoğulları Samandağ’daki RES ve Kıyı Kenar Çizgisi ile ilgili kaygılarını dile getirerek “Samandağ halkının direnişi dün Tekebaşı köyünde nasıl RES’lere geri adım attırdıysa bugün de hem kıyı kenar çizgisi hem de RES’lere karşı mücadelemizi güçlendirerek kazanacağımızdan hiç kuşkumuz yok” dedi. “ Türkiye’nin hiçbir yerinde kıyı kenar çizgisi 300 metre değildir. Yıkımların yakında başlayacağı söyleniyor. Esnaf mağdur ediliyor” diyen Hatimoğulları yetkililere seslenerek “Samandağ sahili neden boşaltılıyor. Buradan NATO yolu mu geçecek? Neden 300 metre boyunca bütün esnafa bu kadar büyük bir mağduriyet yaşatılıyor” dedi. 

Ardından MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş  “Biz Türkiye’nin 3. büyük partisiyiz ve gönlümüzle mücadelemizi büyüttük. Kimi zaman paramız bitti, kimi zaman baskılar gördük. HDP olarak biz belki 5 yıllık bir parti olarak görülüyoruz. Ancak Kalubeladan beri var olan bir mücadelenin sahibiyiz. Bütün haksızlıklara karşı mücadele eden bu damar var olduğu için hala ayaktayız ve hep birlikte buradayız” diyerek sözlerine başladı. HDP’nin 6 milyon birlikte yürüyeni olduğunu söyleyen Küçükkeleş bütün baskı, tutuklama ve şiddete rağmen hala ayakta durmaya devam ettiğini ifade etti. Konuşmasında Müftülük yasasına da değinen Küçükkeleş kadın mücadelesinin buna asla izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Etkinlik Mardin Milletvekili  Milletvekili Mithat Sancar’ın konuşması ile devam etti. Sancar konuşmasına Gezi şehitleri Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert’i ve Rojava şehidi Halil Aksakal’ı anarak başladı. Ardından Nuriye ve Semih’in mücadelesini selamladı. AKP içindeki metal yorgunluğuna değinen Sancar AKP’nin rehin alma operasyonlarından sonuç almayı beklediğini vurgulayarak “Buradan bir sonuç alamadılar, alamayacaklar da” dedi. Aynı zamanda Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili konuşan Sancar Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirdi. Sancar’ın konuşmasının ardından etkinlik Kardeş Türküler Bajaar’ın müzikleri ve çekilen halaylar ile son buldu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler