HDP, Hakkari'de oyların yeniden sayılması için başvurdu

Hakkari’de seçim sonuçlarına itiraz eden HDP, Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca'da tekrar oy sayımı yapılmasını istedi. Gerekçe ise mükerrer oy ve HDP oylarının diğer partilere yazılması.

HDP, Hakkari'de oyların yeniden sayılması için başvurdu

HDP'nin 3-0 çıkardığı Hakkâri’de seçim sonuçlarına ilişkin tartışma sürüyor. Hakkâri’de tartışmalara konu olan ise 4 bin 800 oyun geçersiz sayılması. HDP, bu rakamın çok yüksek olduğunu ve bazı sandıklarda mükerrer oy kullanıldığı iddiası ile İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Bir sandık için itiraz kabul edilirken, Yüksekova ve Çukurca için yapılan itiraz reddedildi. Hakkari merkez ve Şemdinli için yapılan itiraza ise hala cevap verilmedi. 

110 oyun sonucu belirleyeceği Hakkari’de 4 bin 850 oy geçersiz sayıldı

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre,  HDP'nin 3. sıra milletvekili adayı Özgür Zeydanoğlu, özellikle geçersiz sayılan oylarda ciddi sıkıntı olduğunu söyledi. Hakkari’de 4 bin 850 oyun geçersiz sayıldığını ifade eden Zeydanoğlu, bu rakamın Hakkari için çok yüksek olduğuna dikkat çekti. 

Kendilerinde olan oy oranı ile YSK’daki oran arasında uyuşmazlık olduğunu ifade eden Zeydanoğlu, itiraz gerekçelerini şu şekilde sıraladı: “Şu anda 110-120 civarında bir oy sonucu belirleyecek. Gidip geliyor. Bu oran ildeki seçim sonuçlarını etkiler. Çukurca’da 175 oy çıkan sandıkta bize 5 oy yazılmış. Bu sandığa yaptığımız itiraz reddedildi. Yüksekova’da da benzeri bir sorun vardı. Oraya yaptığımız itiraz da reddedildi. İl Seçim Kurulu'na itiraz hakkımız var. Yarın İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunacağız. Şemdinli ve Hakkari merkez için de hala bize cevap verilmedi.

“Mükerrer oy kullanıldı, HDP oyları CHP’ye yazıldı”

Yüksekova’da bir sandığa yatığımız itiraz kabul edildi. Dün oldu bu. 257 oy CHP’ye geçirilmişti. 30 oy AKP’ye yazılmış, ama diğerleri CHP’ye yazılmıştı. Sadece CHP’ye değil. Millet İttifakı içinde bulunan diğer partilere de oylarımız yazılmıştı. Şemdinli’de 13 tane sandıkta çok ciddi sıkıntı var. Tutanak birleştirmede bazı sıkıntılar var. Başkasının yerine kullanılmış mükerrer oy var. TC kimlik numarası üzerinden tespit ettiklerimiz var. 
Hakkari’nin genelinde 4 bin 850 kadar geçersiz oy var. Bu rakam diğer seçimlerin üç katı kadar. Bu geçersiz oyların büyük bir kısmı müşahitlerimizin olmadığı sandıklarda var. Müşahitlerimiz engellenerek bir çok köye alınmamıştı. Mesela 220 seçmeni olan sandıkta 62 geçersiz oy var. Bazı sandıklarda HDP’ye neredeyse oy çıkmamış. Bunlar geçmiş dönemde HDP’ye oy çıkan sandıklar.”

“Okula girenlerin hepsi silahlıydı”

Hakkari’de yaşanan sorun bununla sınırlı değil. Zeydanoğlu’nun anlattığına göre, bazı yerlerde toplu oy kullanılmış. Derecik’te kendisinin bizzat buna şahit olduğunu anlatan Zeydanoğlu, “Derecik merkezde çok programlı lisede tehdit edildik. Okula giren tek bir silahsız adam yoktu. Kim olduklarını anlamadım. Her gelen silahlıydı. Orada olan avukat arkadaşlarımız, ‘Derecik’ten çıkamayacaksınız’ şeklinde tehdit edildiler. Ben buna bizzat şahit oldum” dedi.

“Toplu oy kullanan yüzü peçeli kadınlar”

Okulda olan bu silahlı kişilerin ‘kadınlar oy kullanmayacak, onların oylarını biz kullanacağız’ dayatmasında bulunduğunu anlatan Zeydanoğlu, şunları söyledi: “Tehditler işe yaramayınca kadınlar geldi oy kullanmaya. Bu defa farklı bir durum çıktı ortaya. Bir kadın başka kadınların kimlikleri ile 5 sandığı dolaşıp oy kullanıyordu. Hepsi de örtülü, yüzü peçeliydi. Müşahitlerimiz kimlik tespiti için bir türlü yüzlerini açtıramadı. Olay öyle bir noktaya geldi ki, “okulu da, sizi de yakacağız” dediler.

“Kaymakam kadınların toplu oy kullanmasına devrim dedi”

İl Seçim Kurulu hakimi ile görüşerek, müdahale etmesini istedik. Bizim talebimize ‘Müdahale edemiyoruz’ cevabını verdi. Bizim bir avukat arkadaşımız Şemdinli Kaymakamı ile görüşerek, buna müsaade etmemesini istedi. Kaymakam bu talep üzerine ‘bu seçimde birkaç kadının böyle oy kullanması bile bir devrimdir. Geçmiş seçimlerde böyle değildi, 20 kişinin yerine bir kişi oy kullanıyordu’ cevabını vererek müdahalede bulunmadı. 

“Askeri yetkili, ‘korucu sayısı askerden fazla, müdahale edemeyiz’ dedi”

Hiç kimse yüzlerini açtıramıyordu. Bizzat ben orada bir askeri yetkili ile görüşerek, ‘bunlara müdahale edin, bu şekilde oy kullanılmasına izin vermeyin’ dedim. Askeri yetkili, ‘Ben nasıl müdahale edeyim. Burada askerden çok silahlı adam var’ diyerek müdahalede bulunamayacaklarını söyledi.  Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. Emin olun ben 5-6 saate yakın o okulun önünde durdum. Kim bölgedeki korucu, kim asker, kim polis, kim kontra hiçbir şey anlamadım. Türkçe konuşan vardı, Kürtçe konuşan vardı, yerel giyimli olanlar vardı, normal sivil olanlar vardı. Hiçbir şey çözemedim.”

“Vali yardımcıları İl Seçim Kurulu'ndan çıkmıyor”

İl Seçim Kurulu'nda da ciddi hareketlilik olduğunu ifade eden Zeydanoğlu, “İl Seçim Kurulunda iki gündür arkadaşlarımız kalıyor. Oraya ziyaretler yapıldığını anlatıyorlar. Vali yardımcıları oradan çıkmıyor. Bölge Asayiş Komando Komutanı Korgeneral rütbesinde bir askeri yetkili iki gündür Hakkari’de. Gerçi basına Vali ziyareti diye yansıdı ama Hakkari’de ki bu hareketlilik normal değil. İl Seçim Kurulu'ndaki arkadaşlarımızın dediğine göre değişik ekipler, korumalarla gezen kişiler İl Seçim Kurulu'na girip çıkıyorlar” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler