HDP grup toplantısını Diyarbakır'da yaptı, 'Direniş Nöbeti'ni başlattı

Diyarbakır’da polis ablukası ve engeline rağmen grup toplantısını yapan HDP’li vekiller, bir hafta sürecek olan “Direniş Nöbeti”ne başladı.

HDP grup toplantısını Diyarbakır'da yaptı, 'Direniş Nöbeti'ni başlattı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), "Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım" sloganıyla bu haftaki Meclis grup toplantısını Diyarbakır’da yaptı. Ekin Ceren Parkı’nda düzenlenen grup toplantısını izlemek isteyen halk polis engeline takıldı. Parkı ablukaya alan ve halkın girişine izin vermeyen polisin bariyerlerle çevirdiği parkta grup toplantısını yapan HDP’li vekiller, ablukaya tepki gösterdi. 

Voltalı protesto 

Grup toplantısında gündemdeki konulara dair konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, halkın parka alınmamasına sert tepki gösterdi. “Türkiye açık cezaevine dönüştü” diyen HDP’li vekiller, grup toplantısından sonra tepkilerini volta atarak dile getirdi. 

HDP’lilerin voltalı protestosunun ardından parkta “Direniş Nöbeti” başlatıldı. Parkı dört bir yandan çevreleyen polis bariyerlerinin dibinde oturarak Direniş Nöbeti’ne başlayan HDP'liler, gündemdeki gelişmelere dair sohbet ediyor.

Direniş Nöbeti başladı 

Vekillerin Direniş Nöbeti’ne parti yöneticileri de katılarak destek verdi. “Direniş Nöbeti” süresi boyunca her saat başı yaşanacak gelişmelere ilişkin açıklama yapacak olan HDP’li vekiller, yine her gün saat 11.00’de parkta basın açıklaması yapacak. 

10 vekil katıldı 

Diyarbakır’da 31 Temmuz’a kadar “Direniş Nöbeti” tutacak olan HDP’li vekillerin isimleri şöyle: HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Nimettullah Erdoğmuş, Ziya Pir, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir. 

HDP’lilerin Direniş Nöbeti, Diyarbakır’dan sonra İstanbul, Van ve İzmir’de de yapılacak. Birer hafta sürecek olan Direniş Nöbeti’nin her birine 10 vekil katılacak. 

Nöbetten sonra toplantılar ve mitingler 

HDP, geçen hafta İstanbul’da açıkladığı 9 maddelik “Demokratik Çözüm Dekralasyonu”ndan sonra eylem takvimini açıklamıştı. Eylemlerin ilk etabını “Direniş Nöbeti” diye açıklayan HDP’liler, eş genel başkanların ve vekillerin tutuklandığı 4 Kasım’a kadar halk toplantıları ve büyük bölge mitingleri yapacak. 

DİHABER

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler