HDP Gençlik Meclisi: Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırı tüm üniversitelere ve gençliğe saldırıdır

HDP Gençlik Meclisi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklanmasına ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.

HDP Gençlik Meclisi: Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırı tüm üniversitelere ve gençliğe saldırıdır

Gençlik Meclisimiz Boğaziçi Üniversitesi'nde savaşa karşı barış sesini yükselten öğrencilerin tutuklanmasına ilişkin basın açıklaması yayımladı.

Açıklamanın tam metni:

Üniversite biat etmez! 

Boğaziçi Üniversitesi'nde faşist bir grubun lokum dağıtmasına tepki gösteren üniversite öğrencileri, ''işgalin, katliamın lokumu olmaz!'' diyerek, üniversitelerde katliamlara ve savaşa karşı barış sesinin yükseltilmesi gerektiğini göstermişlerdir. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bu onurlu tutumuna karşılık, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''barışı ve özgürlüğü'' savunan üniversitelileri terörist ilan etmiş, öğrencileri hedef göstermiş, her zaman olduğu gibi yargıya talimat vermeyi sürdürmüştür. 

15 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi gözaltına alınmış, 9 öğrenci hukuksuzca tutuklanmış, 6 öğrenci ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.

Saray ve yandaşı rektörler bilmelidir ki; üniversiteler evrensel olarak bilimin ve özgür düşüncenin üretildiği özerk alanlar olmalıdır. Bunu engellemeye, ortadan kaldırmaya çalışanlar bilmelidir ki, bizler bu anlayışa karşı üniversitelerde de "savaşa hayır" demeye devam etmekten bir adım dahi geri durmayacağız. 

ODTÜ'nün tarihi, Gezi'nin çocukları ve Kobane'yi yeniden inşa etmek için çıktıkları yolda, Suruç'ta katledilen 33 düş yolcusu bu anlayışımızın ispatıdır. Faşizme karşı gençliğin direnişi, isyan ruhu ve cüreti yine kazanacaktır. Baskı, gözaltı ve tutuklamalarla üniversiteleri ve gençliği susturabileceğini düşünenler kaybedecektir. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırı tüm üniversitelere ve gençliğe saldırıdır. Üniversiteleri faşizme teslim etmeyeceğiz. 


Gençlik faşizme başkaldırıyor!

Ciwan li dijî faşîzmê serî hildidin!

HDP Gençlik Meclisi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler