HDP Edirne yasağını tanımayacak!

HDP, Meclis Grubu'nu Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu cezaevinin önünde toplayacağını açıklamıştı. Valilik cezaevi çevresinde her türlü eylem ve etkinliğe yasak getirdi. Programlarında herhangi bir değişikliğin olmadığını belirten Baydemir ise, 1 Ekim’de en geç saat 13.30’da Edirne Cezaevi’nin kapısında olacaklarını söyledi.

HDP Edirne yasağını tanımayacak!

Edirne Valiliği, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun 4 kilometre yarıçaplı alan içinde her türlü basın açıklaması, yürüyüş ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Edirne Valiliği’nin, Edirne Cezaevi önünde yapılacak etkinlikleri yasaklamasını, “suçluluk psikolojisinin hukuka aykırı bir karara dönüşmüş hali” olarak değerlendiren HDP Sözcüsü Osman Baydemir, 1 Ekim’de yapacakları programların da değişiklik olmadığını söyledi.

Edirne Valiliği, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) pazar günü Meclis Grubu'nu toplayacağı, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun 4 kilometre yarıçaplı alan içinde her türlü basın açıklaması, yürüyüş, stant kurma, imza kampanyası gibi etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, dün Ankara'da yaptığı açıklamada 1 Ekim yasama yılı etkinliklerine katılmayacaklarını ve pazar günü Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi önünde toplanacaklarını açıklamıştı.

Eylem yapmak ve drone uçurmak yasaklandı 

Edirne Valiliği, bu akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresinde etkinliklerin yasaklandığını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

"İlimizde kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması için Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun dış emniyet duvarının bulunduğu noktalar merkez olmak üzere 4 kilometre yarıçaplı alan içerisinde, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri, protesto eylemi, oturma eylemi, basın açıklaması, yürüyüş, stant kurma, imza kampanyası ve bildiri dağıtma vb. etkinliklerin ve belirtilen yerdeki drone uçuşlarının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17'inci maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C ile 66'ncı maddeleri gereğince; 30.09.2017 tarihinden itibaren yasaklanması, bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve diğer kanunlara göre adli ve idari işlem yapılması karara bağlanmıştır."

Baydemir: Programımızda değişiklik yok

Edirne Valiliği’nin Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Pazar günü Meclis Grubu'nu toplayacağı, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun 4 kilometre yarıçaplı alan içindeki etkinliklerin yasaklaması kararını, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “suçluluk psikolojisinin hukuka aykırı bir karara dönüşmüş hali” olarak yorumladı.

‘Hukuk değil, hukuksuzluk’

3 yıldan beri HDP ve fikriyatının Türkiye’de tasfiye edilmek istendiğine dikkat çeken Baydemir, “Asla ve kata bu hukuk dışı, demokrasi dışı yönelime boyun eğmedik, boyun eğmeyeceğiz. Bugün parlamentonun 3’üncü büyük partisinin eşbaşkanları, grup başkanvekilleri, milletvekilleri cezaevinde rehin tutuluyor. Milletin iradesiyle seçilen belediye başkanları cezaevinde rehin tutuluyor. Bu hukuk değil, hukuksuzluk, adalet değil, adaletsizliktir” dedi. 

‘1 Ekim'deki seremoni tiyatrodur'

HDP’ye uygulanan hukukun "düşmanlık hukuku" olduğunu ifade eden Baydemir, “Bizler tam da bunlara dikkat çekmek ve tıkatılan demokratik siyasetin kanallarını açmak için mücadele ediyoruz. Eşitlik, özgürlük, onurlu bir barış ve adalet için mücadele ediyoruz. Bizler, 1 Ekim’de parlamentoda yapılacak seremoninin göstermelik olduğunu düşünüyoruz. Bir tiyatro olduğunu düşünüyoruz. Çünkü 10 milletvekili şu anda cezaevinde. Dolayısıyla milletin iradesine söyleyebilmemiz için milletin iradesinin seçmiş olduğu temsilcilerin parlamentoda olması gerekiyor. Biz bundan dolayı Edirne Cezaevi’nin önünde olacaktık” şeklinde konuştu.

'1 Ekim'de 13.30'da Edirne cezaevi kapısında olacağız'

Programlarında herhangi bir değişikliğin olmadığını belirten Baydemir, 1 Ekim’de en geç saat 13.30’da Edirne Cezaevi’nin kapısında olacaklarını söyledi. Baydemir, son olarak “Biz bu hukuka aykırı kararın bir an önce kaldırılması, böylesi bir hukuksuzluğa düşülmemesi çağrımızı yineliyoruz” diye konuştu.

(ARTIGERÇEK)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler