HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarıyor: Çoğulculuğu, barışı, demokrasiyi savunan bir aday olacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2019’da yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adayı göstereceklerini söyledi. Buldan, “Türkiye’de artık tek tipçiliğe, diktatörlüğe, faşizme karşı oluşan bir blok var. Bizim adayımız da çoğulculuğu, demokrasiyi ve barışı savunan bir aday olacak” dedi.

HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarıyor: Çoğulculuğu, barışı, demokrasiyi savunan bir aday olacak

DHA’nın haberine göre partisinin Diyarbakır’daki Nevruz kutlama programına katılan Buldan, Türkiye’de bir muhalefet boşluğu bulunduğunu belirterek demokrasiyi, barışı, özgürlükleri savunan güçlerin mutlaka bir çatı altında toplanması gerektiğine inandığını söyledi.

Kürt sorununun kendileri açısından önemli bir mesele olduğuna vurgu yapan Buldan, “Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini talep eden tüm partilere kapımız açık. HDP olarak bu ilkeler doğrultusunda yanımızda olmak isteyen herkese kapımızın açık olduğunu belirtmek isterim” dedi.

“Boykot yok”

Buldan, partisine yöneltilen ‘boykot kararı’ iddialarına da değindi: “Biz boykot kararı almadık ancak şunu ifade etmek isteriz ki; OHAL koşullarında elbette ki seçimleri yapmak çok zor olacak. Özellikle son çıkan seçim güvenliği ile ilgili olan yasanın Meclis’ten geçmesi ile birlikte Türkiye’de seçim koşullarının çok daha zor olduğunu biliyoruz ancak şuna inanıyoruz ki; özellikle Kürt tabanı, yani HDP’ye oy veren başta Kürt tabanı olmak üzere Türkiye halkları, bu konuda sandığına sahip çıkacak ve tüm yapılacak olan usulsüzlüklere ve hilelere göğüs gerecek bir zihniyete sahip. Her ne kadar AKP hükümeti her seçim döneminde birçok usulsüzlüğe imza atmış olsa bile, bölgede özellikle Kürt halkının sandıklara nasıl sahip çıktığını biliyoruz. Sandıkları nasıl koruduğunu biliyoruz. Bu dönem yapılacak olan seçimlerde de halkımızın verdiği oya sahip çıkması gerektiğini, sandıklara sahip çıkması gerektiğini zaten yapacağımız toplantılarla bunu ifade edeceğiz ve biliyoruz ki, Kürt halkı sandıklarına sahip çıkar. Her türlü hileye, usulsüzlüğe rağmen bunun önüne halkımız geçecektir.”

Partisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkartacağını da söyleyen Buldan sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de artık tek tipçiliğe karşı, diktatörlüğe karşı, faşizme karşı oluşan bir blok var. Bizim adayımız da çoğulculuğu savunan, demokrasiyi savunan, barışı savunan bir aday olacağı için yapılacak olan seçimlerde adayımızın kazanacağına olan inancımızla seçimlere gireceğiz.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler