HDP bileşenleri Sur için adalet istedi: Yıkım ve kültürel soykırıma hayır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşenleri, Sur'daki yıkımlara ilişkin parti binasında "Yıkım ve kültürel soykırıma hayır, Sur için adalet" başlıklı bir basın toplantısı düzenledi.

HDP bileşenleri Sur için adalet istedi: Yıkım ve kültürel soykırıma hayır

"Yıkım ve kültürel soykırıma hayır, Sur için adalet" şiarıyla düzenlenen toplantıya SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, DBP İl Eşbaşkanı Hülya Aydoğdu ve Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ve katıldı.

İlk olarak söz alan Çelebi, Sur'da yaşananların sadece Sur halkını değil herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Sur'daki yıkımları AKP'nin Kürt halkına yönelik topyekûn saldırılarının bir parçası olarak değerlendiren Çelebi, Sur'un özyönetim direnişinde destan yazdığını söyledi. Çelebi, "Sur insansızlaştırılmaya çalışılıyor. Sur'un direnişi hafızalardan silinmeye çalışılıyor. Devlet intikam almaya çalışıyor" dedi.

Türkiyeli emekçilerin Sur'a daha fazla sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Çelebi, ekledi: "Sur halkının ihtiyaçlarını batıya daha fazla anlatmak, destek sunmak gerek."

'Devlet Sur'da intikamcı yaklaşıyor'

SYKP Eş Genel Başkanı Kaya da 16 mahalleden 6'sının yerle bir edildiğini belirtti. Kaya, "Devlet Sur'da intikamcı yaklaşıyor. Kürt halkının iradesini kırmak için, Sur'un politik ve etnik demografik yapısını değiştirmek istiyor. Tarihsel ve kültürel doku yerle bir ediliyor. 7 bin yıllık Sur hafızasızlaştırılmaya çalışılıyor. Dayanışmacı kültürün ortadan kaldırılması hedefleniyor. Rant alanı olarak kullanılıyor. Tarihi Sur bir karakol haline dönüştürülmeye çalışılıyor" dedi.

İstanbul Tarlabaşı'nda da Sur'daki rant politikasının izlendiğine dikkat çeken Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü de yoksul halkın ve dar gelirlilerin yerleşim alanı olan semtlerin rant alanına çevrildiğini belirtti. Bu durumu kapitalizm, sermaye ve insan ilişkileriyle ele almak gerektiğini dile getiren Göllü, Sur'daki ranta bir de savaş koşullarının eklendiğini belirtti. Göllü, "Sur özyönetim direnişlerinin merkeziydi. Burayı değiştirmek, toplumsal hafızayı bir yönüyle parçalamak istiyorlar" dedi. Sur ile dayanışma çağrısı yapan Göllü, "Onların ödediği bedel bizim de bedelimizdir" dedi.

Sur için mücadele edilmezse saldırılar başka alanlara yayılır

DBP İl Eşbaşkanı Aydoğdu ise Sur'daki yıkımın, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yüz yıldır uyguladığı politikaların bir devamı olduğunu belirtti. Aydoğdu, "Katliamlar, insanların göçertilmesi bugün hala devam ediyor" dedi. Sur'un sembol olduğunu dile getiren Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kürtler açısından 7 bin yıllık tarihi, bütün halkların birlikte yaşadığı, birlikte oluşturduğu bir kültür var. O yüzden yabancılaştırılmaya çalışılıyor" dedi.

Sur için mücadele edilmezse saldırıların başka alanlara da yayılacağına işaret eden Aydoğdu, "Kürdistan sömürgeci ve talancı politikalara karşı dur diyebileceğimiz bir yer. Sur'daki mücadelenin ivme yaratılarak devam etmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

ETHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler