HDP bileşen temsilcilerinden Hamzaoğlu ve Çelebi’ye tutuklama, Kaya ve Özdemir serbest

‘Afrin’de savaşa hayır’ açıklaması yapan HDP bileşenlerinin başkan ve sözcülerinden Onur Hamzaoğlu (HDK) ve Fadime Çelebi (ESP) tutuklanarak hapishaneye gönderildi. Ahmet Kaya (SYKP) ve Hacer Özdemir (DBP) adli kontrolle serbest bırakıldı.

HDP bileşen temsilcilerinden Hamzaoğlu ve Çelebi’ye tutuklama, Kaya ve Özdemir serbest

SiyasiHaber

HDP Genel Konferansı sırasında 4 Şubat’ta HDP bileşeni örgütlerin Afrin’deki savaşa ilişkin yaptıkları ortak açıklama gerekçesiyle gözaltına alınan başkan ve sözcüler dün Savcılık sorgusundan sonra Yeşil Sol Parti ve SODAP temsilcileri hariç, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. İlgili mahkeme kararını bu sabah verdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi tutuklanırken, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Vekili Hacer Özdemir adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hamzaoğlu ve Çelebi hapishaneye, sabaha kadar Adliye önünde bekleyenlerin alkışlarıyla gönderildi.

Aynı operasyonla gözaltına alınan SODAP Sözcüsü Kezban Konukçu ile Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanları Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez, Savcılık kararıyla dün akşam saatlerinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılışının ardından kısa bir açıklama yapan SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, "HDP bileşenlerine yönelik saldırılar, gözaltı ve tutuklama kampanyaları HDP'yi ve Barış savunucularını susturamayacak. Mücadeleye devam!" dedi.

HDP bileşen temsilcilerinden Hamzaoğlu ve Çelebi’ye tutuklama, Kaya ve Özdemir serbest

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler