HDP: Bakanlar Kurulu’na KHK yetkisi, seçim sonrası ne yapılmak istendiğinin açık göstergesi

Bakanlar Kurulu’na KHK çıkarma yetkisi veren tasarının Meclis’te kabul edilerek yasalaşmasına tepki gösteren HDP Sözcüsü Bilgen, bu adımın ‘güçler ayrılığının nasıl tasfiye edildiğini’ gösterdiğini belirterek, “Bu önümüzdeki dönemin kaos içinde yönetilme eğilimini ortaya koymaktadır” dedi.

HDP: Bakanlar Kurulu’na KHK yetkisi, seçim sonrası ne yapılmak istendiğinin açık göstergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Bakanlar Kurulu’na Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren “Yetki Kanunu Tasarısı” Meclis’te kabul edilerek yasalaşmasını değerlendirdi.

Bilgen, “Tümüyle keyfi bir yaklaşımdır. Bu tutum güçler ayrılığının nasıl tasfiye edildiğini ortaya koymaya yetmektedir” dedi.

Meclis’ten geçen KHK çıkarma yetkisi düzenlemesinin, “24 Haziran sonrası Türkiye’sinin hangi hale sokulmak istendiğinin açık göstergesi” olduğunu da söyleyen Bilgen, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar bu suç işlendi. KHK’lar usulüne uygun çıkarılmadı. Bütün uyarılarımıza rağmen ısrarla hayatın tüm alanlarını düzenleyen konularda KHK’lar çıkarıldı. Meclis kapanırken, seçim kararı alınmışken, son dakika operasyonuyla yetki almak da önümüzdeki dönemin kaos içinde yönetilme eğilimini ortaya koymaktadır.

Böyle bir yetki yasasının Türkiye hukuk sisteminde örneği yoktur. KHK’nın kapsamı da bellidir. Anayasa ile tarif edilmiş alanları KHK ile değiştirmeye kalkmak normlar hiyerarşisini yok etmeye kalkmaktır.”

CHP AYM’ye taşıyor

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Bülent Tezcan da Bakanlar Kurulu’na verilen KHK çıkarma yetkisini pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler