HDP: AYM hukuk ihlali yapıyor

AYM’nin Demirtaş kararıyla ilgili açıklama yapan HDP, “AYM’nin dosyayı incelemeden direktifle karar verdiğini” ifade etti.

HDP: AYM hukuk ihlali yapıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebini reddetmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “seçim döneminde hukuk ihlalleri, aleni suç işlemeler, usulsüzlüklerin aralıksız devam ettiği, AYM’nin de bu kararla hukuk ihlali yaptığı” ifade edildi.

Demirtaş’ın tahliyesi için 15 Mayıs’ta Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru, 21 Mayıs’ta reddedilmişti.

Demirtaş’ın tahliye talebi üst mahkeme olan Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da 24 Mayıs’ta reddedilmesi üzerine avukatlar 29 Mayıs’ta Demirtaş’ın başvurusunun öncelikle görüşülmesi talebiyle AYM’ye başvurmuşlardı. 

AYM, dünkü kararıyla, bu başvuruyu reddetti.

"Yüce hukuksuzluk ve ihlal divanı"

HDP’nin açıklamasında, kararın hukuksuz olduğu anlatıldı:

“Demirtaş ile ilgili olarak 29 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. AYM, başvurunun yapıldığı gün İçtüzük 73. uyarınca tedbir talebinin reddine karar verdi.

“Ancak Demirtaş ile ilgili İçtüzük Madde 73’e göre herhangi bir talebimiz bulunmuyordu. Talebimiz, İçtüzük 68 uyarınca dosyanın öncelikli ele alınması talebiydi. AYM’nin olmayan bir talep hakkında karar vermiş olması, dosyayı incelemeden direktifle karar verdiğinin açık bir göstergesi.

“Olmayan bir taleple ilgili verilen bu karar toplumda algı oluşturmak için basına da servis edildi. AYM, hukuksuzluklarına kılıf uydurma gereği bile duymuyor, açık bir şekilde talimatla hareket ettiğini ortaya koyuyor.

“Anayasa Mahkemesi, maalesef yüce hukuksuzluk ve ihlal divanı haline gelmiştir.”

“Erdoğan, talimatlar vermeyi sürdürüyor”

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurumlara müdahale ettiği de ifade edildi:

“AKP Genel Başkanı Erdoğan ise, Cumhurbaşkanı sıfatıyla alakası olmayan konulara imza atmaya devam ediyor. Seçime günler kala Demirtaş’ın serbest seçim hakkı çerçevesinde çalışmalarını yürütememesi için birçok kuruma açık talimatlar vermeyi sürdürüyor.

“Erdoğan, son olarak katıldığı bir TV programında, bütün parti ve adaylara eşit mesafede, tarafsız ve bağımsız olması gereken YSK’ya talimat verdiğini açıkça ilan etti. YSK’ya bilgi gönderdiğini, Demirtaş’ın TRT propaganda çekimlerinin cezaevinde yapılmasını, kendi kontrolünden geçtikten sonra yayınlanabileceğini ifade ettiğini belirtti.

“Bir aday diğer bir adayın konuşmaları hakkında karar veriyor. Bu dünyada görülmemiş bir skandaldır, hukuksuzluktur, seçime açık müdahaledir, suçtur.

“YSK’nın görevi bir aday lehine seçim koşullarını oluşturmak değil, halkın iradesinin en sağlıklı biçimde sandığa yansıyacağı, eşit ve adil koşullarda yapılacak bir seçim ortamını hazırlamaktır. İşlenen suçlarla ilgili hukuki başvurularımızı yapacağız, hukuk ve demokrasi çerçevesinde sorumlulardan bunların hesabını bir bir soracağız.” 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler