HDP: 'Arkadaşlarımız halkların umuduydu, bu umudu kırmak için tutukladılar'

HDP’li belediye başkanları ve dönemin eş genel başkanlarıyla milletvekillerine yapılan baskın gözaltı ve tutuklama sürecinin üzerinden iki yıl geçti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, operasyonların ikinci yılına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

HDP: 'Arkadaşlarımız halkların umuduydu, bu umudu kırmak için tutukladılar'

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, HDP’ye yönelik 4 Kasım 2016 tarihindeki operasyonun 2’inci yılına ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan 4 Kasım’da siyasilere yapılan operasyonun dokunulmazlıkların kaldırılması ile başladığını belirterek, operasyonla halkın umudunun kırılmak istendiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, tüm halkı vekillerine siyasilere sahip çıkmaya çağırdı. Buldan, 4 Kasım’ın 15 Temmuz darbe girişiminin devamı niteliğinde olduğunu belirterek, bu operasyonun HDP’yi kriminalize etme operasyonu olduğunu söyledi. “Bu aynı zamanda halka karşı yapılan bir saray operasyonu” ifadelerini kullanan Buldan, ‘darbe süreci’ olarak tarif ettiği operasyonun dokunulmazlıkların kaldırılması ile düğmeye basıldığını anlattı.

'Yeniden dizayn için düğmeye bastılar'

Buldan, şöyle dedi: “4 Kasım operasyonu ile Türkiye’yi yeniden dizayn etmeye çalıştılar. AKP ve MHP bu işin başına geçtiler ve Türkiye’yi yeniden dizayn etmek için düğmeye bastılar. Selahattin Demirtaş, özellikle halklara umut veren bir liderdi ve onu rehin alarak bu cesaretini kırmak istediler. İki kez Cumhurbaşkanı adayı olan Demirtaş halkların umuduydu. Bu umudu kırmak için Demirtaş iki yıldır rehin tutuluyor. Figen Yüksekdağ, kadın direnişinin umuduydu ve bu umudu kırmak için iki yıldır Sevgili Yüksekdağ’ı rehin tutuyorlar. Sevgili İdris Baluken, demokratik barış ve müzakere sürecinin cesaretli savunucusuydu, onu da rehin tutuyorlar. Gültan Kışanak, 12 Eylül vahşetinden direnişle çıkan ve yerel yönetimlerde tüm kadınlara ve halklara umut veren bir direnişçiydi ve o yüzden onu rehin tutuyorlar. Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Burcu Çelik, Aysel Tuğluk, Bekir Kaya, Tuncer Bakırhan, Edibe Şahin, Nurhayat Altun, Ferhat Encü, Abdullah Zeydan. Bu insanlar, kendilerini halkımızın mücadelesine adayan arkadaşlarımızdı.” dedi. 

'FETÖ' savcılarının iddianameleri ile tutuklular

Sezai Temelli ise cezaevinde olan HDP’li siyasilerin FETÖ davalarından tutuklu savcıların iddianamesi ile cezaevinde olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu gidişata dur diyemezsek bu ülke hepimiz için büyük bir cezaevine dönüşecek. Nasıl ki Ortadoğu ve bu ülkede çözümsüzlüğü dayatanlar, tüm haklarımızın insanlarımızın özgürlüklerimizi gasp edenler şiddet ve savaştan besleniyorsa, demokrasi ve barıştan yana olan bizler de yan yana geleceğiz ve bu ülkeye reva görülen bu rejime son vereceğiz. 4 Kasım bu ülke için bir utanç tarihidir, bu utancı temizlemek hepimizin boynunun borcudur. 27’nci dönem Parlamentosu bir an önce bu adımı atmalıdır ve Leyla Güven bir an önce serbest bırakılmalıdır. Bu utancı temizlemek bu Parlamento'nun en önemli önceliği olmalıdır. Bir an önce arkadaşlarımızın serbest bırakılması çağrısını yapıyoruz."

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler