HDP: AKP iktidarının uyguladığı savaş politikasının bedelini Türkiye, Suriye ve bölge halkları ödüyor

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Reyhanlı'da 11 Mayıs 2013'te gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 52 yurttaşı için bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada “AKP iktidarının Suriye savaşında ve genel olarak dış siyasette uyguladığı savaş politikasının bedelini Türkiye, Suriye ve bölge halkları ödüyor” denildi.

HDP: AKP iktidarının uyguladığı savaş politikasının bedelini Türkiye, Suriye ve bölge halkları ödüyor

 

SiyasiHaber

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 yılında gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 52 yurttaş için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, “Reyhanlı katliamı senaryosu Antakya Operasyon Odası’nda hazırlanmışçasına sahneye sunuldu: Bu katliamın nasıl planlandığı, güvenlik güçlerinin, MİT’in sorumlulukları ortadayken; birkaç kişiye verilen cezalarla geçiştirilmeye çalışıldı. Yandaş medya bu senaryonun önemli bir parçasıydı. Katliamın Arap Alevileri tarafından gerçekleştirildiğini servis ederken; dönemin Başbakanı Erdoğan “53 Sünni vatandaşımız katledildi” diyerek medyanın dezenformasyonun amacını açık etti. Sünni-Alevi çatışması hedeflendiği, bunun Suriye savaşının bir parçası haline getirilmek istendiği aşikârdı” denildi.

 

‘Bu seri cinayetlerin/katliamların hesabı mutlaka verilmeli’

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ,Türkiye sınırları içinde gerçekleştirdiği seri katliamları unutmayacaklarını belirterek şunları açıkladı.” El Nusra ve IŞİD’in Türkiye sınırları içinde gerçekleştirdiği seri katliamları unutmadık. Bu katliamlara kamu görevlilerinin/MİT’in sağladığı destek mahkeme tutanaklarında mevcut olduğu halde gerçek failleri, azmettiricileri, siyasi sorumluları yargılanmadı. Tarihin asla unutmayacağı, affetmeyeceği bu seri cinayetlerin/katliamların hesabı mutlaka verilmelidir” denildi.

 

‘Reyhanlı katliamını kınıyoruz’

Son olarak, savaşların hala yoğun bir şekilde devam ettiği bu süreçte “barış ve kardeşlik” şiarıyla daha çok dayanışabiliriz diyerek şunlar söyledi. “Savaşların hala yoğun bir şekilde devam ettiği bu süreçte bölgede yaşayan halklar olarak “barış ve kardeşlik” şiarıyla daha çok dayanışabiliriz. Yeni Reyhanlı, Ankara Tren Garı, Suruç… katliamları yaşamamak için egemenlerin iktidar savaşlarına karşı, halkların eşit birliği ve beraberliği muzaffer olabilir. Biz HDP olarak Türkiye’nin, Suriye’nin, Ortadoğu’nun barışı, halkların kardeşliği ve eşitliği için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Reyhanlı katliamını kınıyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.” denildi.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler