HDK'nin 8. Genel Kurulu Ankara'da toplandı: 'Demokratik cumhuriyetle özgürlüğe'

HDK’nin 8. Genel Kurulu Ankara’da toplandı. Genel Kurul’da konuşan eş sözcü Onur Hamzaoğlu, yeni dönemde kuracakları HDK okullarıyla demokratik cumhuriyetin içeriğini belirleyeceklerini söylerken, Gülistan Koçyiğit ise, “Kendi Rojava'mızı yaratmalıyız” dedi.

HDK'nin 8. Genel Kurulu Ankara'da toplandı: 'Demokratik cumhuriyetle özgürlüğe'

Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK), Ankara Plaza Otel'de toplandığı 8. Genel Kurulu, yapılan saygı duruşunun ardından divan üyelerinin belirlenmesiyle başladı. Divan için eş yürütücü olarak Ali Kenanoğlu ve Gülseren Pusatlıoğlu seçildi.

8. HDK Genel Kurulu’na Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatma Çelebi,  Yeşil Sol Parti Genel Başkanı Naci Sönmez katıldı.

img

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDK'nin bugüne kadar mücadele alanlarında yer alanlara teşekkür etti.

Genel Kurulun Ekim devriminin 100. yılında yapıldığına değinen Hamzaoğlu, "Yaşamın tüm alanlarıyla ilgili bunun bilgisini üreteceğiz. Yeni dönemde bürolarımız olacak ve yereller bir araya gelerek daha fazla birlikte üretebileceğiz. HDK okullarıyla bu dönemde yürüyeceğiz. Bu okullar demokratik cumhuriyetinin içeriğini hep birlikte belirlememizi sağlayacak" dedi. 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık ve iç mekan

‘Kendi Rojava’mızı yaratmalıyız’

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ise, kapitalizmin büyük bir kriz yaşadığını belirterek, bu krizi aşmak için silah, sömürü ve savaşa sarıldığını ifade etti. Bu durum karşısında "Çaresiz miyiz?" diye soran Koçyiğit, şöyle dedi: "Olmadığımız yeryüzündeki mücadele tarihi gösteriyor. Kedimizi örgütlü haklar olarak örgütlediğimizde bu güçlere karşı nasıl bir zafer kazanılacağını Rojava bize gösterdi. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu oldu ve seçimlerini yaptı. Yanı başımızda özgürlük yıldızı olarak parlıyor. Bizim kendi Rojava'mızı yaratmamız lazım. Bu toprakların kendi toplumsal devrimini yapması ve bütün yaşamı özgürleştirmesi gerekir. HDK buna adaydır. HDK bugünden yarına demokratik cumhuriyeti örmekle aday olan örgütün adıdır."

‘En önemli iş Ortadoğu enternasyonali’

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Ortadoğu’da yaşanan acılara ve zulme karşı yapılması gereken en önemli iş Ortadoğu enternasyonalinin canlanmasını siyaseten kurulmasını sağlamaktır. Filistin’in acısıyla Kürdistan’ın acısını… Filistin’deki Hanzala’nın yüzünü güneşe dönmesini sağlamaktır. Bunları yapmak için de en önemli araçlarımızdan biri Halkların Demokratik Kongresi’dir. HDK bu görevi başarabildiği ölçüde Ortadoğu enternasyonali için de büyük bir rol oynayacaktır” dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler