HDK'dan Çorum Katliamı açıklaması

HDK, 57 yurttaşın katledildiği, yüzlerce yurttaşın yaralandığı Çorum Katliamı'nın yıldönümünde açıklama yayımladı: "Beka söylemi ile dayatılan tekçi iktidarın bekasına karşılık, halkların geleceksiz bırakılmasıdır"

HDK'dan Çorum Katliamı açıklaması

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Çorum Katliamı’nın yıldönümü olan 27 Mayıs tarihinde “Yeni Çorumlara izin vermeyeceğiz” başlıklı bir açıklama yayımladı.

Sendika.org'un haberine göre HDK’ye bağlı Halklar ve İnançlar Meclisi’nin yayımladığı açıklamada “27 Mayıs – 4 Temmuz 1980 tarihleri arasında gerçekleşen Çorum Katliamı geçen 40 yıla rağmen yüzleşilmeyen toplumsal bir yara olmaya devam ediyor. 27 Mayıs 1980 tarihinde MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın öldürülmesini bahane ederek sokağa çıkan Ülkücülerin saldırıları ile başlayan Çorum Katliamı, Alevi yurttaşların yoğunluklu olduğu mahallelerin direnişi ile karşılaşmış ve bu sayede saldırganların amaçlarına ulaşması büyük oranda engellenmiştir” ifadeleri yer aldı.

 

Açıklamada iktidarın Çorum Katliamı’nında merkezi bir rolü olduğu da şu ifadelerle anlatıldı:

Ancak, 3 Temmuz 1980 günü Alâeddin camisinin bombalandığı yalan haberi ile katliamın ikinci aşaması hayata geçirilmiş, dini değerler ve kimlikler en tehlikeli, en onarılamaz halleri ile katliam aracı haline getirilmiştir. Bu haber dönemin tek kanalı TRT ekranlarında yayınlanması ve hükümetin sadece bir günlük sokağa çıkma yasağı dışında genel olarak izlemekle yetinmesi katliamın merkezi bir organizasyon olduğu ve geniş bir amacının olduğunu net bir şekilde göstermiştir.

57 yurttaşın katledildiği, yüzlerce yurttaşın yaralandığı Çorum Katliamı’nın yeni sistemin inşasında topluma verilen bir mesaj olarak organize edildiğini vurgulayan HDK, “Zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde, yaşananlar bu tekçi, kutuplaştırıcı zihniyetin, eski yol, yöntem ve argümanları kullanmaya devam ettiğini göstermektedir. Beka söylemi ile dayatılan tekçi iktidarın bekasına karşılık, halkların geleceksiz bırakılmasıdır” ifadelerini kullandı.

HDK yaptığı açıklamada bugün yaşanan cemevi, kilise, cenaze ve mezarlık saldırıları için de devletin bu saldırılar karşısındaki tutumunun aynı politikanın tehlikeli, tamamlayıcı bir unsuru olduğunu ifade etti. Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

Ancak tüm bu yaşananlar karşısında Halkların eşit, birlikte yaşam iradesi bu mücadelenin esas belirleyeni olacaktır. Bizler halkların mücadelesinden aldığımız inanç ve güçle Çorum Katliamında yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımızı anıyor, bu katliamın aydınlatılması ve bir daha yaşanmaması için mücadele sözü veriyoruz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler