HDK-Avrupa Meclisi yeniden yapılanma önerisini tartışma kararı aldı

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Frankfurt’ta 4. meclis toplantısını gerçekleştirdi. Ertesi gün de 8. MYK toplantısını gerçekleştiren HDK-A, yeniden yapılanma önerisini tartışmaya açma ve HDK-A Olağan Genel Kongresi’ni 1-2 Aralık’ta yapma kararı aldı.

HDK-Avrupa Meclisi yeniden yapılanma önerisini tartışma kararı aldı

AF (Frankfurt)

Halkların Demokratik Kongresi - Avrupa (HDK-A), Frankfurt Kürt Kültür Merkezi’nde 4. meclis toplantısını gerçekleştirdi. Almanya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere gibi Avrupa’nın çok sayıda ülkesinden gelen üyelerle toplanan HDK-A meclisi örgütün yeniden yapılanmasına ilişkin önerinin tüm bileşen kurum ve bireylerin katıldığı bir tartışmayla sonuçlandırılması kararı aldı. Meclis ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek işlerin planlamasını yaptı.

HDK-A Meclisi, “Önümüzdeki dönem, Avrupa genelinden kent yerellerine kadar, HDK-A örgütlenme biçimi” olmak üzere tek gündemle toplandı. Toplantıda ağırlıklı olarak yerel kent meclisleri üzerine tartışma yapılırken, bu meclislerin Avrupa ve ülke meclisleriyle bağları ve ilişkilerinin nasıl olması gerektiği üzerine duruldu.

Örgütlenme biçimi ve yeniden yapılanma şekli üzerine getirilen öneri üzerine tartışan meclis bileşenleri, bu tartışmayı kongreye kadar tüm birimlerinde yaygınlaştırma ve ortaklaştırma kararı aldı. KCDK-E, AvEG-Kon, SYKP, KKP, Devrimci Parti ve Yeşil Sol Gelecek Parti gibi bazı bileşen kurumların yanısıra, çok sayıda bileşen birey de konu hakkında görüşlerini açıkladılar. Yapılan yazılı ve sözlü tartışmalardan sonra, Ekim ayı başından itibaren, ağırlıklı yazılı olmak üzere, tüm bileşen kurum ve bireyler tartışmayı yoğun bir şekilde sürdürme kararı aldılar.

Meclis toplantısı öncesi, öğleden önce de HDK-Avrupa Kadın Meclis Girişimi de toplantısını gerçekleştirerek, önümüzdeki döneme ilişkin kararlar alındı ve planlamaya gidildi.

HDK-A Merkez Yürütme Kurulu toplantısı yapıldı

Meclis toplantısının ertesi günü de, yine Frankfurt’ta Türk Halkevi’nde toplanan HDK-A Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, ağırlıklı olarak, örgütlenmeyi tartışan meclis toplantısının değerlendirilmesi ve kongre hazırlığı üzerine duruldu. Kongre hazırlıkları kapsamında görev paylaşımına gidilen MYK toplantısında, uzun vadeli planlama gerçekleştirilirken, çok sayıda pratik faaliyet kararı da alındı.

Meclis, dönemin yoğunluğundan dolayı sadece iki gündemle toplandı. Bunlar; bir yıllık faaliyetin siyasal ve örgütsel değerlendirilmesi ve önümüzdeki siyasal sürecin planlanmasıydı.

2015 Haziran seçimleri sonrası ve özelikle de aynı yılın sonunda tartışılmaya başlanan ve 2016’nın başından itibaren örgütlenmesi için çok sayıda bileşen ve bireyin bir araya geldiği HDK-A’nın ülke kongrelerinin birçoğu da aynı yıl içinde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın 4 Şubat’ında da Brüksel’de HDK-A Avrupa Kuruluş Kongresi yapılmıştı.

HDK-A 1. Olağan Kongresi 1-2 Aralık tarihlerinde Frankfurt’ta Saalbau’da toplanacak. 2 gün sürecek olan kongreye yoğun ilgi bekleniyor.

HDK-A MYK’sı 9. toplantısını 11 Kasım’da Köln’de gerçekleştirecek. Bu toplantının ağırlıklı olarak kongrenin örgütlenmesine ayrıldığı açıklandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler