HDK-Almanya 1. Olağan Kongre'sini yaptı ve seçim çalışmalarını başlattı

HDK-Almanya, Frankfurt kentinde 1. Olağan Kongre’sini gerçekleştirdi. Kongreye baskın seçim damgasını vurdu. HDK-Almanya Eş Sözcülüğüne Ali Mitil ve Aynur Karakaya seçildi.

HDK-Almanya 1. Olağan Kongre'sini yaptı ve seçim çalışmalarını başlattı

AF (Frankfurt)

HDK-Almanya 1. Olağan Kongre’sini 6 Mayıs’ta Frankfurt kentinde, sendika binası DGB Haus’da gerçekleştirdi. 150’yi aşkın delege ve misafirin katılımıyla gerçekleşen kongre HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa’ya gönderdiği mektubun okunması ile başladı. Demirtaş’ın mesajı, uzun süre ayakta sloganlarla alkışlandı.

Kongrede konuşma yapan HDP Diyarbakır Milletvekilli Nursel Aydoğan, “Bugün Türkiye devrimci hareketinin liderlerinin ölüm yıldönümü. Eğer Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin direnme ruhu olmasaydı, bugün Kürt halkı bu kadar direnemezdi. Denizler tüm halkların kardeşliğini savunuyordu” dedi. Kürtler ile sosyalist ve demokrat çevrelerin parlamento dışı bırakılmak istendiklerine dikkat çeken Aydoğan seçimlere ilişkin şunları belirtti: “Herkes bilsin Kürt’süz parlamento olmaz, Kürt’süz demokrasi olmaz, olmayacak. Öyle bir mücadele sürdüreceğiz ki bizlere karşı yapılan her türlü operasyona rağmen 24 Haziran seçimlerinde barajları aşıp kazanacağız. Ne yaparsak yapalım toplumdaki ‘AKP seçimlerde oylarımızı çalacak’ algısını kırıp atmalıyız. Bunun için bizler de sandıklarımıza sahip çıkıp AKP’nin hırsızlığına karşı daha uyanık olmalıyız.”

Mücadelemiz aynı

Kongreye misafir olarak katılan Sol Parti Hessen Milletvekilli Ulrich Wilken yaptığı konuşmada, “Bizim hangi ulustan olduğumuz fark etmiyor. Buradaki mücadelemiz aynıdır, o da Rojava mücadelesidir” dedi. Wilken, Alman devletinin AKP hükümetine verdiği desteği eleştirdi. Die Linke Milletvekilli Gökay Akbulut ise Türkiye ve Kürdistan’da tutuklu akademisyen ve gazetecilerle Sol Parti olarak dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF) adına konuşan Kemal Kıran da şunları söyledi: “HDK ruhunun Almanya’da iyi kavranmadığını kabul etmeliyiz. Burada Rein Metal’e karşı protesto eylemleri yapılmalı ve AKP’nin Almanya ayağı olan DİTİB ile Almanya’nın ilişkileri ortaya çıkarılmalı. Afrin işgalinin kararı sadece Ankara’da değil, Berlin’de de verildi; ortak bir karardı” dedi.

‘Bugün de, yarın da HDK zamanıdır’

HDK-A bileşenlerinden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa adına söz alan Hüseyin Şenol, kongrenin başarıyla devam ettiğini belirterek “Buradaki atmosferin fotoğrafı, tüm Avrupa’yı etkileyecek bir fotoğraftır. Almanya, her alanda olduğu gibi, HDK-A çalışmalarında da motor gücüdür” dedi. Başarılı çalışmalarından dolayı Eş Sözcüler Elif Sonzamancı ile Ali Mitil’i  ve HDK-Almanya aktivistlerini tebrik ederek sorunlara da değinen, HDK-Avrupa Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Şenol “Maalesef olması gerekenin sadece yüzde 10’una bile ulaşabilmiş değiliz. Almanya’da yüzlerce şehir ve kasaba bulunmakta. Raporda da yer aldığı gibi, sadece 10-15 şehirde örgütlü olmamız, olmamız gereken yer değildir” diyerek, “Kongrenin şiarı gibi, ‘Şimdi HDK zamanıdır, yarın da HDK zamanıdır” dedi. HDP’nin HDK tarafından kurulduğunu hatırlatan Şenol “Seçimler, aynı zamanda HDK-A’nın da güçlenmesine vesile olacaktır” diyerek, bileşen tüm kurum ve bireylerin de güçleri oranında elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi adına konuşan, aynı zamanda HDK-Avrupa MYK üyesi olan Mehmet Cengiz de, konuşmasında ağırlıklı olarak, seçimlere değindi. 68 kuşağından olan Mehmet Cengiz, Kongre gününün, 6 Mayıs gibi anlamlı bir yıldönümüne denk geldiğini belirterek, o zamanlardan mücadele arkadaşları olan Denizleri andı.

Avrupa Sürgünler Meclisi’nden İsmail Metin Ayçiçek, yaptığı konuşmada, seçimlere ve Denizlere değinerek “Deniz, Yusuf, Hüseyin’i anarak, onların kurtuluşu için ölüme giden Mahirler’i unutmamak lazım” dedi. Ayçiçek, “Onlar gerçek bir devrimci dayanışma örneği göstererek, farklı bir örgütten de olsa, onlar için ölmeyi göze aldılar” şeklinde konuştu.

Halkları teslim alamazlar

HDK-Avrupa Eş Sözcüsü Demir Çelik ise: “Kürt halkı Afrin’in hesabını 24 Haziran’da sandıkta AKP’den soracaktır. Bunun için HDK olarak bizlere çok görev düşüyor. Kayıtsız tek bir seçmen kalmamalıdır” dedi.

HDK-Avrupa bileşenlerinden Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Eşbaşkanı ve HDK-Avrupa MYK Üyesi Baki Selçuk ise, “Bizlerin çalışmanın merkezine almamız gereken en önemli konu Türk turizmi ve Türk mallarının boykotudur. Afrin işgalinde kullanılan Alman tankları konusunda Alman ilerici antifaşist güçlerin desteğini almak zorundayız” sözlerini kullandı.

Bir yıllık siyasi ve mali raporun delegeler tarafından kabul edilmesinin ardından eski Eş Sözcüler Ali Mitil ve Elif Sonzamancı da birer konuşma yaptı.

Elif Sonzamancı, HDK-A projesinin önemine değinerek “AKP faşizmi, öncesi bir yana, 15 Temmuz’dan itibaren OHAL yoluyla gerçekleştirdiği saldırılarda bir milyona yakın insanı işinden etti, soruşturmalara uğrattı, hapishanelere doldurdu. Kürt ulusal özgürlük hareketi, devrimci sosyalist muhalif kesimler, aydınlar, gazeteciler ve akademisyenler, OHAL saldırılarının hedefine oturtuldu. Başta eş genel başkanlarımız olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, binlerce siyasetçi zindanlara atıldı. İç gericiliğe paralel olarak, dışta da saldırgan yayılmacı bir politika izleniyor. Afrin işgali, Başur Kürdistanı’na yapılan müdahaleler, Yunanistan ve diğer komşu ülkelerle yaratılan gerilimler bu saldırganlığın başka örnekleridir” dedi. Sonzamancı, sözlerine şunu da ekledi: “Günümüzde mücadeleyi geliştirmenin temel aracı, birleşik cephenin yaratılmasıdır. Demokratik cephede ortak mücadeleyi geliştirmede örgütlenme modeli, kapsayıcılığı, esnekliği, ifade özgürlüğü, ortak renklerin daha çok bir araya getirilmesine sunduğu olanaklar bakımından, HDK-A projesi her zamankinden daha çok önemli hale gelmiştir.” Sonzamancı, çalışmalarda kadınların motor güç oluşturduğunu, kadınların HDK’de zemin bulduğunu söyledi. Kadın mücadelesini yükseltme konusunda HDK-A’nın eksiklikler yaşadığını belirtti.

Ali Mitil konuşmasında “HDP ve HDK’nin işçi-emekçilerin ve ezilenlerin kampı olduğunu belirti. Günden güne halklarımızın desteği artıyor” dedi. Mitil şunları da belirtti: “HDK-Almanya eksikliklerine karşı gelişim gösteren bir seviye yakalamıştır. Kuruluş kongresinden 19 ay sonra 10 kentte 1. Olağan Kongrelerin yapılması, 1 kentte de yeni meclis kurmamız bu gelişimin sonucudur. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin aktif yürütücüsü olurken yığınlarla buluşarak, örgütlenerek bu süreçte de HDK-Almanya’yı güçlendirerek çıkacağız.”

Raporlar üzerine çok sayıda kişi kürsüye gelerek, görüşlerini akdardı.

Yeni eş sözcüler belirlendi

114 delegenin katıldığı kongrede yapılan seçimle HDK-Almanya Eş Sözlüğüne Ali Mitil (yeniden) ve Aynur Karakaya seçildi. HDK-Almanya Meclisi’ne ise, 33’ü kadın, 38’i erkek 71 kişi seçildi. Ayrıca Yürütme Kuruluna da 8’i kadın, 10’u erkek 18 kişi seçildi. Eşit temsiliyetin sağlanması için iki kurulda da kadın kotaları boş bırakıldı.

Divan aralarda, gelen mesajları duyurdu. Kongreye Yeni Kadın, Avrupa Partizan ve SYKP Avrupa dayanışma ve başarı mesajlarını ilettiler.

Başta seçim bildirgesi olmak üzere, çok sayıda karar tasarısının kabul edildiği ve yılsonuna kadarki planlamanın da oy birliğiyle kabul gördüğü kongreye baskın seçim, OHAL, turizm boykotu, yasaklı semboller, Afrin damgasını vurdu.

Kongre “Jin, Jiyan, Azadi”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla sona

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler