HDK 7. Genel Kurulu'nda yeni Eş Sözcü Onur Hamzaoğlu oldu

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 7. Genel Kurulu "Geleceğimiz için Örgütleniyor, Özgürlüğümüz için direniyoruz" sloganıyla Ankara Plaza Otel'de toplandı. HDK Eş Sözcülüğüne Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Onur Hamzaoğlu seçildi.

HDK 7. Genel Kurulu'nda yeni Eş Sözcü Onur Hamzaoğlu oldu

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 7. Genel Kurulu "Geleceğimiz için Örgütleniyor, Özgürlüğümüz için direniyoruz" sloganıyla Ankara Plaza Otel'de toplandı. HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Çağlar Demirel, Besime Konca, Burcu Özçelik'in aralarında bulunduğu bir heyet de  genel kurulda yer aldı. HDK Eş Sözcülüğüne Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Onur Hamzaoğlu seçildi.

Açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, 15 Temmuz darbe girişiminin 7 Haziran'da ortaya çıkan demokratikleşme için bir fırsat olabileceğini ve bunun için hükümetin aslında yapması gerekenin darbeyi besleyen tüm klikleri ortaya çıkarmak olduğunu söyledi. Ancak bunu yaptıklarında hükümetin hesap vermek zorunda kalacağına dikkat çeken Koçyiğit, Erdoğan'ın başkanlık sistemine kadar ülkeyi OHAL ile yönetmek istediğini ifade etti. Tüm muhalif kesimleri susturduktan ve direnç noktalarını kırdıktan sonra başkanlık sistemini getirilmek istendiğini dile getiren Koçyiğit, “Onun için HDK'yi ev ev örgütleyeceğiz, mücadelemizi örgütleyeceğiz” dedi. 

‘Parlamento siyasetinin önemini yadsımıyoruz'

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü,  HDK meydana getirilirken pratik bir şey yapmaya çalıştıklarını ancak eylem içerisinde yaptıkları hakkında daha çok fikir edindiklerini söyledi. Kürkçü, “Keşke kendi eserimiz olan bu şeyin değerini daha fazla bilseydik ve daha işler bir hale getirseydik. Bugün daha aktif bir noktada olabilirdik. Artık parlamentoda şekli olarak bile yoksunuz diyorlar. Biz parlamento siyasetinin önemini yadsımış değiliz. Oradan yapılan çağrı her yerden duyulur, önemi o kadardır. Şimdi bizim o minareden seslenmemiz de engelleniyorsa halkın kendi zemininde sesleneceğiz. O da sizsiniz” dedi. Bu genel kurulda yeniden aday olmayacağını belirten Kürkçü, hala kongrenin hizmetinde olduğunu ve yeni mücadele saflarında yer almaya devam edeceğini söyledi. (evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler