HDK 10. Genel Kurulu Ankara'da gerçekleşiyor: Savaşa karşı örgütlenelim

HDK Genel Kurulu’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, savaşa karşı örgütlenme çağrısı yaptı. Genel Kurula katılan katılımcıların yaptığı konuşmalarda savaşa karşı barış vurgusu yapıldı.

HDK 10. Genel Kurulu Ankara'da gerçekleşiyor: Savaşa karşı örgütlenelim

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 10. Genel Kurulu Ankara’da gerçekleşiyor. Mezopotamya Ajansının haberine göre, Genel Kurul’a katılanlar arasında DTK Eş başkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce ,ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, EMEP Ankara İl Başkanı Fikret Aslan ve HDK eski Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhalim Daş, İstanbul Din Alimleri Derneği Başkanı Ekrem Baran, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı ve PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ile çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Divan seçiminin ardından başlayan genel kurulda ilk olarak konuşan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, “HDK onun programı ve ruhu sistem karşıtlığıdır. Emperyalist kapitalist sistemin karşıtlığıdır” dedi. HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değindi.Koçyiğit, Eş Sözcülük görevini 4 yılın ardından bırakacağını açıklayarak, yeni yönetime başarılar diledi. Koçyiğit sözlerini, Grup Yorum üyelerinin açlık grevini sahiplenilmesi ve kazanımla sonuçlanması mücadele edilmesi çağrısı yaparak, tamamladı.

'2020'yi ulusal birlik yılı yapacağız'

DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, “Kapitalizm tıkandığı zaman, kan döküyor, tutukluyor. Bugün de aynısını yapıyor. 5 yıldır bu zihniyet devam ediyor. Erdoğan, Türkiye’yi kendisiyle birlikte uçurumdan düşürmek istiyor” dedi. Öztürk, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin giderek derinleştiğini belirtti. Öztürk, “2020 yılı Kürt ulusal birliği yılı yapmalıyız. Başka yolu yok. Ya özgürlük ya özgürlük” ifadelerini kullandı.

'Zulüm varsa umut da var'

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Ortadoğu’da zulmün dolaştığı yerlerde umudun da olduğunu belirterek, “Orda bir hayalet de kol geziyor. Çünkü kapitalizme karşı nerede direniyorsanız, kapitalizm oraya saldıracaktır, saldırıyor da” dedi. Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi hep beraber bu direnişi örgütlemek ve ayağa kaldırmak zamanıdır. Ortadoğu’da yaşananlar, Türkiye’de yaşananlar tesadüf değildir. Hiçbir şey tarihte tesadüfü olarak ortaya çıkmaz. Biz buna hazırlıklı olmak durumundayız. Geride bıraktığımız 10 yıl, önümüzdeki 10 yılın nasıl gelişeceğini gösteriyor. Geride bıraktığımız 10 yıl, uzun bir yıl oldu ama önümüzdeki 10 yıl o kadar uzun olmayacak. Ve kapitalizm bu krizinde çürürken, kuşkusuz şiddetini, savaşını da yükseltecek. O zaman savaşa karşı bu şiddeti karşı örgütlenmeliyiz.”

Canan Yüce: Barış çizgisi şaşmaz rehberimiz olmalı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, AKP-MHP ittifakının meşruiyetini kaybettiğine ve bu sebep çareyi çatışma ve saldırıda bulduğunu ifade ederken, HDK'nin faşizme karşı mücadelede sahip olduğu öneme dikkat çekti. 

Yüce'nin konuşması şu şekilde:

"Küresel sermayenin yaşadığı ekonomik kriz ve neoliberal politikaların doğurduğu olumsuz sonuçlar tüm dünyayı sarmış durumda. Dünya ölçeğinde neredeyse İkinci Paylaşım Savaşı kadar ciddi ölçülerde silahlanma yarışı sürüp gidiyor. Nükleer silah edinme hırsı sınır tanımıyor.  Dünyanın her yerinde uluslararası hukuku, ülkelerin egemenlik haklarını yok sayan pervasız askeri operasyonlar yürütülüyor. Bu hakikatlar dünyanın her tarafında faşist ve baskıcı yönetimlerin boy vermesine neden oluyor. Şimdi tanık olduğumuz gibi, İran ABD gerilimi bölgemizi çok daha kapsamlı bir savaşın eşiğine getirmiş bulunuyor. 

Bütün bu gelişmeler karşısında tavizsiz anti emperyalist tutumumuz ve kararlı barış çizgimiz şaşmaz rehberimiz olmalı.

Öte yandan Türkiye’de meşruluğunu kaybeden ve yönetememe kriziyle karşı karşıya kalan AKP-MHP-Saray iktidarı çareyi savaşlarda ve muhalefete saldırıda buluyor... Haiti’den Şili’ye Lübnan’dan Endonezya'ya,  Hindistan'dan Fransa'ya itirazlar, ayaklanmalar ve isyanlar yükseliyor. Türkiye'de de her alanda kriz durumuyla karşı karşıyayız. İşçi cinayetleri, işsizlik, yoksulluk intiharları, kadın cinayetleri, nefret suçları, Kürt Halkı'na karşı savaş politikaları, talan edilen tarih ve kesilen ağaçlar ve bir çok sorunla birlikte  işçiler, emekçiler, yoksullar, kadınlar, tüm dışlananlar artık sabrının sınıra gelmiş durumda. Toplumun direniş ruhunun canlı olduğunu görüyoruz. Bu ruhu kaldıraç noktası olarak kullanarak mücadeleyi büyütmek ve toplumsal direniş alanlarını demokratik ve sosyal dönüşümün öznesi yapmak HDK'nın en temel görevlerinden biridir. HDK faşizme karşı meşru, demokratik, fiili, kitlesel mücadelenin güçlenmesine hizmet etmeli, yerelleşmeli, halkın gündelik öncelikli sorunlarına yoğunlaşmalı. Bu genel kurulumuzu yeniden yapılanma ve bu fikriyatı harekete geçirmek için bir fırsata çevirebiliriz.... "

Konuşmalarda barış vurgusu

HDK Genel Kurulu’nda konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye’de bir savaş halinin yaşatıldığına dikkat çekerek, “En başta yapmamız gereken barışı istemek. Savaşın bu kadar amansız sürdüğü bir ortamda barışı istemek en temel görevimiz. Eğer barışın inşası için mücadele etmezsek bu rejim baskılarını artıracaktır” dedi.  KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz de ülkede emekçilerin görmezden gelindiğini belirterek, “Sonuna kadar bu hukuksuzluğun hesabını soracağız” dedi. PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan Türkiye’de iç huzurun olmadığını söyleyerek, “Alevi yurttaşların temel taleplerinden önce iç barışın, iç huzurun oluşması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

'Vazgeçtiğimizde kaybediyoruz'

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10Ekim-Der) Başkanı Mehtap SakinciCoşgun, barış talebini dün olduğu gibi bugün de ısrarla dile getireceklerini kaydetti. Coşgun, “Vazgeçtiğimizde kaybediyoruz. Barış ve barış demekten, savaşın karşısında duruyoruz demekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Barış Anneleri adına konuşan Behiye Gökyüz, “Her zaman barış diyoruz ve demeye de devam edeceğiz” dedi. TSİP Genel Başkanı Turgut Koçak, HDP'li belediyelerine atanan kayyumlara değinerek, mücadele çağrısı yaptı. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, faşizme karşı birlikte mücadelenin önemine değindi. 

Son Haberler

Popüler Haberler