Hayvan hakları savunucusu ve vicdani retçi Burak Özgüner evinde ölü bulundu

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü ve vicdani retçi Burak Özgüner evinde ölü bulundu.

Hayvan hakları savunucusu ve vicdani retçi Burak Özgüner evinde ölü bulundu

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner evinde ölü bulundu. Özgüner’in ölüm nedeni henüz kesinleşmedi. Hayatını kaybeden Özgüner'in cenazesi, Yenibosna'da bulunan Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

Artı Gerçek'e konuşan ailesi ve arkadaşları Özgüner'in kalp krizi geçirmiş olabileceğini söyledi.

Hayvan hakları savunucularından Burak Özgüner, hayvana şiddet yasasının çıkartılması için uzun yıllar boyunca mücadele ediyordu. 

Özgüner, Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren katırlar için de mücadele etti. Özgüner, katırlar için verdiği mücadele sonuçsuz kalınca 2015’te vicdani reddini açıkladı. Bunun üzerine askerlik şubesi, Özgüner hakkındaki soruşturma başlatarak dosyayı savcılığa gönderdi. Savcılık, Özgüner hakkında iddianame hazırladı ve Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Özgüner en son iki gün önce Konya’da hakim karşısına çıkarak, “Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz” dedi.

Gezi'de 6 yıl sonra hakkında dava açıldı

Özgüner, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için de mücadele etmişti. Bu nedenlerden dolayı geçtiğimiz aylarda Özgüner hakkında “terör soruşturması” başlatıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler