Havalimanı saldırısı planlayıcısı Çatayev, Gürcistan'da öldürüldü

Gürcistan'da 17 saat süren terör operasyonunda öldürülen 3 Çeçen uyrukludan birinin, İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu belirtilen Ahmet Recepoviç Çatayev olduğu iddia edildi.

Havalimanı saldırısı planlayıcısı Çatayev, Gürcistan'da öldürüldü

Atatürk Havalimanı katliamının planlayıcılarından olan Ahmet Recepoviç Çatayev’in, Gürcistan’da 17 saat süren operasyonda öldürüldüğü iddia edildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde 3 IŞİD’li çevreye ateş açmış, ardından da üzerlerindeki bombaları patlatmıştı. Saldırıda 42 kişi hayatını kaybetmiş, 238 kişi de yaralanmıştı. Saldırı nedeniyle bir günlük yas ilan edilmişti.

Gazete Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre Gürcü emniyeti, IŞİD üyelerinin başkent Tiflis’in İsani bölgesindeki Gabriel Salos Caddesi üzerinde bulunan bir apartmanda olduğunu tespit etti. Daire önceki gece çembere alındı. Sabaha karşı düzenlenen operasyona, evdeki teröristler silahla karşılık verdi. Polis özel harekât ekipleriyle IŞİD’liler arasında çıkan çatışma, 17 saat sürdü. Operasyonda, 3 kişi öldürüldü, 1 kişi ise sağ ele geçirildi.

Çatışmada öldürülen 3 kişinin, Çeçen uyruklu oldukları açıklandı. Öldürülen Çeçenlerden birinin, Atatürk Havalimanı saldırısını organize etmekle suçlanan ‘Tek Kol’ lakaplı Çeçen Ahmet Recepoviç Çatayev olduğu iddia edildi. Türkiye’den kaçak olarak Gürcistan’a geçtiği öne sürülen Çatayev ve adamlarının, Çeçen uyruklu Aslanpek Cebrailov adına kayıtlı daireye yerleştiği öğrenildi. Sağ ele geçirilen kişinin ise daire sahibi olduğu iddia ediliyor. Çatayev, 2012’den beri IŞİD’in elebaşlarından Ömer Şişani ile birlikte hareket ediyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler