Hatimoğulları’ndan Soylu’ya: Çekil’e yönelik saldırı ve sorumluları hakkında soruşturmanız var mı?

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 8 Ekim akşamı Bursa’da HDP il yöneticisi ve DİSK Dev Yapı İş Bursa Sözcüsü Cem Çekil’e yönelik faşist saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Hatimoğulları, Soylu’ya saldırıya ilişkin soruşturma olup olmadığını sordu.

Hatimoğulları’ndan Soylu’ya: Çekil’e yönelik saldırı ve sorumluları hakkında soruşturmanız var mı?

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 8 Ekim akşamı Bursa Görükle’de 8-10 kişilik faşist bir grubun saldırısına uğrayan ve ağır yaralanan HDP Bursa il yöneticisi, DİSK Dev Yapı İş Sendikası sözcüsü ve geçmiş dönem SYKP Bursa İl Eşbaşkanı olan Cem Çekil hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Çekil’e saldırı esnasında hakaretler yağdırıldığını, “seni burada yaşatmayacağız, ölümün bizim elimizden olacak, senin evini de biliyoruz artık Görükle’de senin gibileri yaşatmayacağız” tehditleri edildiğini belirten Hatimoğulları, Soylu’nun yanıtlamasını istediği önergede “Bu saldırı ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Soruşturma başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır?” diye sordu.

Polisin saldırıya karşı herhangi bir önlem alıp almadığını soran Hatimoğulları, daha önce farklı dönemlerde aynı bölgede başka saldırıların olmasına rağmen sorumlular tespit edilip gerekli yasal sürecin başlatılmadığını belirtti.

Hatimoğulları’nın Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:

1. Bu saldırı ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Soruşturma başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır?

2. Bir şehrin ortasında bu eylemleri gerçekleştirme cesaretini gösterenlere karşı güvenlik görevlilerinin aldığı herhangi bir önlem yok mudur? Varsa önleme rağmen gerçekleşen linç girişimindeki ihmali olanlar ile ilgili ne yapılmıştır? Yoksa güvenlik görevlilerinin kendi çalışma alanlarını ihmal etmelerinden dolayı soruşturma açılmış mıdır?

3. Daha önce farklı dönemlerde aynı bölgede başka saldırıların olmasına rağmen sorumlular tespit edilip gerekli yasal süreç başlamamıştır. Bu saldırıların tekrarlanıyor oluşunda saldırganlar hakkında soruşturma açılmıyor/sonuçlanmıyor oluşu arasında bir bağ var mıdır?

4. Saldırıya uğrayan kişinin siyasi kimliği ve saldırı esnasında saldırganların sarf etmiş oldukları sözler, hakaretler düşünüldüğünde saldırının siyasi amaçlı ve planlı yapılmış olma ihtimali üzerine araştırma yapılmakta mıdır?

5. Söz konusu saldırıların genellikle kentlerde meydana geldiği düşünüldüğünde, Bakanlığınız tarafından mülki idare amirlerine yönelik başlatılan soruşturmalar var mıdır? Varsa sonuçlanmış mıdır?

6. Bu tür saldırıları engellemek için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

TIKLAYIN - Bursa’da HDP il yöneticisi ve sendika sözcüsü Cem Çekil’e faşist saldırı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler