Hatimoğulları'ndan Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki ihlallere karşı soru önergesi!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı.

Hatimoğulları'ndan Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki ihlallere karşı soru önergesi!

Trabzon'daki Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na sevk edilen siyasi tutuklu ve mahkûma işkence yapıldığı iddia edilmişti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı. Hatimoğulları, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün cevaplaması için meclise soru önergesi sundu. 

Hatimoğulları'nın soru önergesini olduğu gibi paylaşıyoruz: 

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde yapımı 4 ay önce biten, yaklaşık bin 200 kişi kapasiteli Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na başka cezaevlerinden sevkler sürüyor. Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Cezaevi’nde kalan birçok kişinin bu cezaevine sevki yapıldı. Cezaevine oğlu Özgür Gürbüz’ün görüşüne giden Lütfüye Gürbüz’ün, cezaevine sevk edilenlerin işkence gördüğü iddiası basına yansıdı. Gürbüz, “Oğlumun gözleri ve yüzü
morarmıştı. Bacakları hâlâ kanlıydı…” derken; oğluyla birlikte cezaevinde yaşanan uygulamaların son bulması için ve diyolog arayışlarının sonuç vermemesi üzerine 4 kişinin süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıkladı.

Bu Gerekçeyle;

1. Cezaevine sevki yapılan mahkumlara insanlık dışı muamele yapıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır?

2. Kısa süre önce tüberküloz hastalığı geçiren Özgür Gürbüz’ün akciğerlerinde kitle tespit edilmiş, bu konuda tetkikler yapılırken yeni cezaevine sevk edilmesi olağan bir uygulama mıdır? Tedavi uygulanması gereken hasta mahkumun var olan koşullarını ve açlık grevini
dikkate alan çalışmalarınız var mıdır?

3. Özgür Gürbüz, Mazlum Özdağ, Adem Öztürk, Mahsum Yüksekdağ, Cemal Narcı’nın darp iddiaları dikkate alınarak acilen bir doktorla görüşmelerinin sağlanması, durumun acilen yerinde izlenmesi için Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST)’nin tarafınıza yapmış olduğu başvuru nedeniyle Bakanlığınızca çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır?

4. Henüz yeni açılmış olan Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na dair tarafınıza ulaşan başka şikayetler var mıdır?

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler