Hatimoğulları zihinsel engelli kadına tecavüz sanıklarına beraati Meclis'e taşıdı

Giresun'da zihinsel engelli Havva'ya tecavüz eden O.Y. ve M.Ç.,tüm itirazlara ve delillere rağmen somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat etti. Konuyla ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Meclise soru önergesi verdi.

Hatimoğulları zihinsel engelli kadına tecavüz sanıklarına beraati Meclis'e taşıdı

Giresun'da zihinsel engelli Havva'ya tecavüz eden O.Y. ve M.Ç.'nin karar davasında "tüm itirazlara ve delillere rağmen yargılandıkları “nitelikli cinsel saldırı” ve “konut dokunulmazlığı ihlali” suçlarını işlediklerine dair somut delil olmadığı gerekçesiyle sanıklar beraat etti. Konuyla ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Meclise soru önergesi verdi.

Giresun’da 27 yaşındaki yüzde 75 zihinsel engelli Havva K.’nın 2016 yılında O.Y. ve M.Ç. tarafından tecavüze uğradığı, tehditle susturulmaya çalışıldığı basına yansımıştı.

Tecavüz sonucu hamile kalan Havva’nın ailesi durumu fark edince sanıklara dava açmış, bu sırada yasal kürtaj süresi dolduğu olduğu için Havva çocuğu doğurmak zorunda kalmıştı.

Sanıklar ise işlenen suçlar dair"somut delil bulunmadığı" gerekçesi ile beraat etti.

Konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi veren Hatimoğulları, Hava ile yapılan yüzyüze görüşmeler sonucu elde edilen raporlara rağmen Adli Tıp Kurumu'nun Havva ile görüşmeden zihinsel engeli olmadığına karar verdiğini ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın davaya müdahil olduğunu ve sanıkların tutuklanmasını talep ettiğini hatırlatan Hatimoğulları, şu soruları yöneltti:

  • Havva’nın avukatı Selin Nakıpoğlu, Giresun Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nden mağdurun kendi işlerini görecek akıl sağlığının olmadığı, kendi işlerini göremeyeceği, mukavemet edemeyeceği kanaatine vardığı raporların Havva ile yapılan görüşmelerden sonra hazırlandığını ifade etmiştir. Bu raporlara rağmen Adli Tıp Havva ile yüz yüze görüşme dahi yapmadan nasıl “Havva’nın sanıklara mukavemet edebileceği, kendi işlerini yapabileceği” kararına varabilmiştir? 39 kilo ağırlığındaki Havva’nın 90 kiloluk sanıklara mukavemet edebilmesi gerçekçi midir?
  • Davanın gidişatını etkileyen Adli Tıp görüşünün çelişkili kararını Mahkeme neden sorgulamadan sanıklar lehine karar vermiştir?
  • Böylesi bir mahkeme kararı benzer davalar için de olumsuz bir emsal oluşturmaktadır. Buna benzer kararların toplumda özelinde engelli kadınlar olmak üzere tüm kadınlar aleyhine yaratacağı olumsuz etkinin bilinciyle yargı süreçlerinin işletilmesi gerekmez mi?
  • Cinsel saldırıya uğrayan engelli kadınların ve ailelerinin yaşadıkları travmaları en aza indirebilmek ve yaşadıkları zorlu süreçleri tekrar tekrar onlara yaşatmamak üzere Bakanlığınızca çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir? Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışmalarınız var mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler