Hatimoğulları Soylu’ya sordu: Türkiye’nin Suriye politikasına yön verme noktasında Reyhanlı katliamı'nın rolü ne olmuştur?

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen çifte saldırı sonucu beşi çocuk 53 kişi hayatını kaybettiği olaya ilişikin HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verdi.

Hatimoğulları Soylu’ya sordu: Türkiye’nin Suriye politikasına yön verme noktasında Reyhanlı katliamı'nın rolü ne olmuştur?

 

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 7. yıldönümünde Reyhanlı Katliamı’nı bir kez daha Meclis gündemine taşıdı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen çifte saldırı sonucu beşi çocuk 53 kişi hayatını kaybetmiş, 155 kişi yaralandığını hatırlatan HDP’li Hatimoğulları, “Reyhanlı Katliamı Davası’nda karar 23 Şubat 2018’de çıkmış; yargılanan 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştır” dedi.

 

IŞİD saldırının sorumluluğunu üstlendi ama…

Hatimoğulları, IŞİD’in saldırının sorumluluğunu üstlendiğini ancak buna rağmen dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in henüz patlamanın üzerinden 7 saat geçmişken “Örgüt belli, kişiler büyük oranda belli, Suriye muhalefetiyle alakası yok, olay El-Muhaberat’la bağlantılı” açıklaması yaptığını belirterek şöyle devam etti:

“Ardından dava süresince de, Reyhanlı Katliamı, Suriye Devleti’yle ilişkilendirilerek Türkiye adım adım savaşa itilmiştir ve deyim yerindeyse dış siyasette Suriye politikasının bugünlere kadar gelinmesinin yolu döşenmiştir. Reyhanlı Katliamı’nın ardından; IŞİD tarafından gerçekleştirilen; 5 Haziran 2015’te 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 402 kişinin yaralandığı HDP’nin Diyarbakır mitingine yapılan bombalı saldırı; 20 Temmuz 2015’te canlı bomba eylemi ile 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç katliamı; 10 Ekim 2015’te canlı bomba eylemi ile 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Tren Garı Katliamı; 12 Ocak 2016’da 10 kişinin yaşamını yitirdiği Sultanahmet saldırısı; 20 Mart 2016’da 4 turistin yaşamını yitirdiği İstanbul İstiklal Caddesi saldırısı; 28 Haziran 2016’da 45 kişinin yaşamını yitirdiği İstanbul Atatürk Havalimanı katliamı ve 3 Ocak 2017’de 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina katliamı Türkiye tarihinin en büyük katliamları arasında yerlerini almıştır.”

 

Soru Önergesi: 

 

1-Reyhanlı katliamının hemen ardından “sorumlunun Suriye muhalefeti değil, Suriye devleti” olduğu yönündeki açıklamalar neden yapılmıştır? Bu açıklama, soruşturmanın peşin hükümle ve tek yönlü yürütüleceği anlamına gelmektedir. Bu yaklaşım/tutum soruşturulacak mıdır?

2-Reyhanlı katliamından bugüne, Türkiye’nin Suriye politikasına yön verme noktasında Reyhanlı katliamının rolü ne olmuştur?

3-Reyhanlı katliamı başta olmak üzere Türkiye’de El Kaide bağlantılı, El Nusra ve IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin siyasi sorumluluğun üstlenilmesi noktasında Bakanlığınızca adım atılacak mıdır?

4-22 Mayıs 2013 tarihinde Redhack tarafından yayınlanan gizli belgelere göre saldırının Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından bilindiği iddiası araştırılmış mıdır? Bahsi geçen belgelerde yer alan saldırı istihbaratı alınmış olmasına rağmen gerekli önlemler neden alınmamıştır?

5-Reyhanlı katliamının MİT tarafından önceden bilindiği iddiası araştırılmış mıdır?

6-Reyhanlı'da gerçekleşen saldırılar sırasında, ilçedeki 73 MOBESE kamerasının tamamının birkaç gün önce "sistem arızası" vermesi ve kayıt yapmaması araştırılmış mıdır?

7-Reyhanlı katliamı davasında istihbarat belgesi ve cihatçı örgütlerle bağlantı neden araştırılmamıştır?

8-IŞİD'e/cihadist çetelere katılım amacıyla sınırdan geçişlerde gözaltına alınan kaç kişi vardır? Kaçı tutuklanmıştır?

9-IŞİD’e/cihadist çetelere üye kazandırmak için faaliyet gerçekleştiren yapılara ilişkin başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Türkiye’de bu tür faaliyet içerisinde olan kaç örgütlenme vardır ve illere göre dağılımı nedir?

10-Türkiye’de bulunan ve/veya Türkiye’ye girerek katliam yapma ihtimali olan IŞİD yapılanmalarının ve IŞİD’li canlı bombaların gerçekleştirdiği katliamların araştırılmasına yönelik etkin bir soruşturma yürütülmekte midir?

11-Reyhanlı katliamında kamu görevlilerinin sorumluluklarının açığa çıkarılması için bir çalışma yürütülmekte midir?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler