Hatimoğulları Sağlık Bakanı’na Hatay’da artış gösteren kanser vakalarını sordu

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, kanser vakalarındaki artışın özellikle bazı illerde yoğunlaştığını belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Hatay ilinde kaç kanser vakası olduğunu ve kansere karşı mücadelede hangi adımların atıldığını sordu.

Hatimoğulları Sağlık Bakanı’na Hatay’da artış gösteren kanser vakalarını sordu

SiyasiHaber

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı sorularını TBMM Başkanlığı’na sundu. Hatimoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 verilerine göre ise, Türkiye'de her 5 ölümden 1'inin nedeninin kanser olduğunu belirterek, 2016 yılında 65 yaş altı kişilerde kanserden ölüm oranının da yüzde 28 olarak belirlendiğini hatırlattı.

“Önemli bir halk sağlığı sorunu olan kanser vakalarındaki artışın özellikle belli şehirlerde yoğunlaşıyor olması ciddi bir tehdit oluşturmaktadır” diyen Hatimoğulları, Hatay’da son 10 yılda görülen kanser hastalarının, kanserden ölenlerin sayısını ve son yıllarda bu sayılarda bir artış olup olmadığını sordu.

Hatimoğulları’nın yazılı soruları arasında “Hatay Defne İlçesi, Samandağ İlçesi ve Dörtyol İlçesinin nüfusları Kırıkhan İlçesinden fazla olmasına rağmen Kırıkhan’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) var olup diğer ilçelerde neden bulunmamaktadır? KETEM merkezleri hangi koşullara göre belli ilçelere kurulmaktadır?” sorusu da yer aldı.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorduğu sorular şöyle:

1. Hatay ilinde, son 10 yılda tespit edilen kanser hastası ne kadardır? İlde ilçe bazlı en çok görülen kanser çeşitleri hangileridir ve kaç vatandaşımız kanser hastalığından dolayı yaşamını kaybetmiştir? Kanser hastası sayılarında yıllara göre artış gözleniyor ise bunun sebebi nedir, bu konuda hangi tedbirleri aldınız ve almayı düşünüyorsunuz?

2. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşlara kanser ile mücadele ve kanser hastalığının belirtileri konulu eğitim programları veya bilgilendirme çalışmaları yapılmakta mıdır?

3. Bakanlığınızın Hatay ilindeki Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) yeterli sayıda mıdır? KETEM mobil araçlarının Hatay kırsalındaki mahallelerde hizmetleri var mıdır? Varsa bu hizmet hangi sıklıkta sağlanmaktadır?

4. Hatay Defne İlçesi, Samandağ İlçesi ve Dörtyol İlçesinin nüfusları Kırıkhan İlçesinden fazla olmasına rağmen Kırıkhan’da KETEM var olup diğer ilçelerde neden bulunmamaktadır? KETEM merkezleri hangi koşullara göre belli ilçelere kurulmaktadır? Bakanlığınızın diğer ilçelerle ilgili çalışmaları var mıdır?

5. Hatay ilinden başka illere Kanser tedavisi için sevkedilen hasta sayısı kaçtır? Sevkedilen hastaların sevkedilme nedenleri nedir? Altyapı eksikliği nedeni ile bu sevkler yapılıyorsa Bakanlığınızın eksiklikleri gidermeye yönelik bir çalışması var mıdır?

6. Hatay ili genelinde son 10 yılda Bakanlığınızın kanser ile mücadele çalışmaları sonucunda kanser vakalarında bir azalma olmuş mudur? Olmamış ise sebepleri nedir?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler