Hatimoğulları: Kürt halkını Ortadoğu’da çöktürme planını hala devrede

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın Kobane’ye ve sivillere dönük yapılan saldırılara yönelik, Türkiye’nin izlediği dış siyaset ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hatimoğulları: Kürt halkını Ortadoğu’da çöktürme planını hala devrede

 

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, son birkaç gün içinde Türkiye’de bulunan AKP-MHP ittifağı güçlerinin sınır ötesi düzenledikleri harekâtla üst üste birçok katliam gerçekleştirdiğini ve Kobane’ye yapılan saldırıda üç Kürt kadın siyasetçiyi katledilmesine dönük operasyonları asla kabul etmediklerini ve kınadıklarını belirti.

Hatimoğulları kısa süre önce Birleşmiş Milletlerin (BM) denetiminde olan Mahmur kampı ve sivillerin yaşamış olduğu bölgelerde çok sayıda bombardıman gerçekleştirildiğini ve henüz kaç sivilin yaşamını yitirdiğine dair açığa çıkmayan bilgilerin olduğunu ve Kürt halkını Türkiye’de, Suriye’de ve Irak'ta çöktürme planının hala devrede olduğunu açıkça kanıtı olduğunu İfade etti.

Hatimoğulları’nın açıklaması şöyle:

 

"İktidar savaştan besleniyor"

“Onlar operasyonlara istedikleri ismi verebilirler ama gerek Türkiye kamuoyunda, gerek Türkiye’nin vicdanında demokrasi güçlerinin bilgisi ve bilincinde, ayrıca kürt halkının bilincinde bu katliamların Kürt halkına dönük katliamlar olduğunu bilmeyen yoktur. Kürt halkına diz çöktürmek için yıllardır devam eden savaşlardan sonuç alınamadığı ortada. Bunun bilinmesine rağmen savaşı rant olarak gören, bu savaştan beslenen iktidar, tutuklaştırıcı, ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı siyasetten beslenen bu iktidar savaş konusunda ısrarını önceki iktidarlar gibi devam ettiriyor. Biz buradan şunu çok iyi biliyoruz ki bugüne kadar çok sayıda Kürt siyasetçi kadın katledildi. Bugüne kadar Kürt halkına dönük çok fazla operasyonlar ve katliamlar gerçekleştirildi. Ama buna rağmen Kürt halkı dört parça Kürdistan’da mücadelesini büyüterek bugüne kadar geldi.”

"IŞİD’de karşı en güçlü direnişi kadınlar göstermiştir"

Bugün üç kadının katledildiği Kobane bütün dünyada şu şekilde bilinmektedir “IŞID’e geri adım attıran”, IŞİD’in yenilebileceğini gösteren bir direniş sergilemiştir. Bütün dünya Kobene’yi bu direnişle tanımıştır ve bu direnişler meşru görülmektedir. IŞİD’de karşı Kobene’de en güçlü direnişi kadınlar göstermiştir. Çünkü kadınlar IŞİD’in kurmak istediği gerici, ayrılıkçı, kadınları tamamen hayattan silmeyi hedefleyen zihniyete karşı kadın özgürlükçü anlayışını ortaya koyan bir mücadele yürütmüştür.

Rojava’da eşbaşkanlık sistemiyle sadece Rojava ve Türkiye topraklarında değil Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrupa yani dünyanın bütün kıtalarına eşbaşkanlık sistemi modeli Rojavayla birlikte çok daha bilinir bir hale gelmiştir. Ve bugün bizler bunu çok iyi biliyoruz ki dünyadaki kadın hareketi deneyimi özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kadın hareketleri bu deneyimi yakından incelemektedir. Bu deneyimi yaşama geçirmek için ellerinden gelen çabayı harcamaktadırlar. Dolayısıyla bugün kadınlara yönelik gerçekleştirilen bu operasyonlar kadın siyasetçileri Suriye ve Rojava topraklarında iradesini kırmayı hedefleyenler çok iyi bilmelidir ki bu irade onlar katlettikçe daha fazla güçlenmektedir.

Devamında katledilen bütün kadınları anan Hatimoğulları “ Bizler hiçbir şekilde bu ülkenin uygulamış olduğu yayılmacı siyaseti, neoosmanlıca politikayı, AKP -MHP Ergenekon’la el ele vererek Libya topraklarına, Libya’nın içişlerine karışmasını kabul etmedik. Aynı şekilde Suriye’de bugünlerde Türk Lirasıyla orada savaşa sözde muhaliflere ama esasen bu coğrafyayı kan gölüne çevirmek isteyen çetelerin maaşlarını TL olarak verip TL’yi burada teva’ule sokmuştur.

"Savaş bu ülkenin ekonomisini batıran en temel sebeplerden biridir"

Irak'ta kara harekâtı adı altında başlatılan operasyonda sivillere dönük yapılan saldırılar söz konusudur. Bizler hiçbir biçimde bu saldırıları kabul etmediğimizi, bu katliamlar zincirini kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Savaş bu ülkenin ekonomisini batıran en temel sebeplerden birisidir.

Türkiye’de yaşayan bütün emekçilere, bütün ezilen ve sömürülenlere seslenen Hatimoğulları,“Bugün bu savaş siyasetiyle Libya’da, Suriye’de, Irak'ta açılan cepheleri finanse etmeye kalkışanlar, bize sokakta ‘biz soğan alamıyoruz, patates alamıyoruz’ diyen kadınlara Cumhurbaşkanının verdiği cevap “ Bir merminin fiyatını biliyor musunuz?” şeklinde oluyor. Bu ülkelerdeki savaşı derinleştirmek için ödedikleri paralar ortadadır. 6 milyar doların üzerinde para ödedikleri halde ne F35’leri alabildiler, ne S400’leri alabildiler. Öyleyse bizler şunu talep etme hakkına sahip olduğumuzu bir kere daha ifade ederek bu talebimizi yenilemek istiyoruz ‘bu iktidarın yürüttüğü savaş siyaseti, bu ülkeyi daha fazla açlığa ve yoksulluğa itmektedir, bu sebeple savaş derhal bitmelidir’ dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler