Tülay Hatimoğulları: Hatay’da işçilerin hayatlarını kaybettikleri inşaatlar Bakanlığınızca işçi sağlığı güvenliği önlemleri bakımından denetlenmiş midir?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay'da son birkaç gün içerisinde yaşanan iş cineyetleri ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları: Hatay’da işçilerin hayatlarını kaybettikleri inşaatlar Bakanlığınızca işçi sağlığı güvenliği önlemleri bakımından denetlenmiş midir?

SiyasiHaber

Hatay'da geçtiğimiz günlerde peşpeşe iş cinayetleri yaşandı. Hatay'ın Samandağ ilçesinde Özer Dadük yaşamını yitirirken; Hatay'ın Defne ilçesinde işçi Fatir Murioğlu hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Hatay'da üst üste yaşanan bu iş cinayetlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu. TBMM'ye sunduğu soru önergesi ile, "Hatay’da işçilerin hayatlarını kaybettikleri inşaatlar Bakanlığınızca işçi sağlığı güvenliği önlemleri bakımından denetlenmiş midir?" diye soran Hatimoğulları İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Eylül ayı raporuna dikkat çekerek, Eylül ayında Türkiye genelinde en az 157 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini ve en çok kaybın inşaat sektöründe yaşandığını belirtti.

"Yaşanan iş cinayetlerine ilişkin inşaatın sorumluları ve sahipleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?" diye soran Tülay Hatimoğulları Türkiye genelinde yaşanan iş cinayetlerinin önlenememesini ise "Bakanlığınızca iş cinayetlerini önlemek amaçlı nasıl çalışmalar yapılmakta, hangi önlemler alınmaktadır?" sorusuyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu.

Hatimoğulları, önergede şu soruları yöneltti:

1. Hatay’da işçilerin hayatlarını kaybettikleri inşaatlar Bakanlığınızca işçi sağlığı güvenliği önlemleri bakımından denetlenmiş midir? Söz konusu inşaatlarda en son ne zaman denetim yapılmıştır?

2. Yaşanan iş cinayetlerine ilişkin inşaatın sorumluları ve sahipleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu soruşturma hangi kapsam ve içerikte yürütülmektedir, hangi aşamadadır?

3. Soruşturma başlatılmamış ise bunun gerekçesi nedir?

4. Bakanlığınızca iş cinayetlerini önlemek amaçlı nasıl çalışmalar yapılmakta, hangi önlemler alınmaktadır?

5. İş cinayetlerini önlemek amacıyla yapılan/yapılacak çalışmaların finansmanı için yeterli bütçeyi ayırmayı/planlamayı düşünüyor musunuz?

6. Hatay’da yapılan inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin yapılıp yapılmadığı Bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler