Hatimoğulları: El Aksa’da ve Armutlu Cemevi’nde yapılan saldırılar aynı karanlık zihniyetin işi

HDP Adana Milletvekili Hatimoğulları, yaptığı yazılı açıklamayla, dün El Aksa’da İsrail polisinin Filistinli Müslümanlara yaptığı saldırı ile geçtiğimiz günlerde Armutlu Cemevi’nde Türkiye polisinin yaptığı saldırıların aynı karanlık zihniyetin ürünü olduğunu vurguladı.

Hatimoğulları: El Aksa’da ve Armutlu Cemevi’nde yapılan saldırılar aynı karanlık zihniyetin işi

SiyasiHaber

Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, dün El Aksa’da İsrail polisinin Müslüman Filistinlilere yönelik gaz bombalı saldırı ile geçen hafta İstanbul Armutlu Cemevi’nde polislerin ibadethaneyi basıp duvarlarına nefret ve mezhepçilik içeren yazılar yazması, ardından bir polisin idrarını yapması olayını kınayan bir açıklama yaptı. Bu iki saldırının aynı karanlık zihniyetin işi olduğunu vurgulayan Hatimoğulları’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Siyonist, ırkçı İsrail polisinin Müslüman Filistinlilerin ibadet ve inanç özgürlüğünü çiğneyen bu ve benzeri saldırılar ile, Armutlu Cemevi’ne ülkenin kolluk kuvvetleri tarafından yapılan ve bu güçlerin yurttaşların bir bölümüne karşı nasıl bir mezhepçilik ve nefretle doldurulmuş olduğunun göstergesi olan saldırılar, aynı karanlık ve insanlık dışı zihniyetin ürünüdür.”


Tülay Hatimoğulları’nın açıklamasının tam metni şöyle:

Bugün (dün) Kudüs’teki El Aksa Camii’nde ibadet eden insanların üzerine İsrail polisi göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla saldırmış, olayda iki kişi yaralanmıştır.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Armutlu Cemevi’ne sözde aranan kişiler olduğu gerekçesiyle giren polisler ayakkabılarıyla ibadet alanına girmiş, cemevinin duvarına nefret suçu içeren yazılar yazmış ve bir polis idrarını yapmıştır.

Siyonist, ırkçı İsrail polisinin Müslüman Filistinlilerin ibadet ve inanç özgürlüğünü çiğneyen bu ve benzeri saldırılar ile, Armutlu Cemevi’ne ülkenin kolluk kuvvetleri tarafından yapılan ve bu güçlerin yurttaşların bir bölümüne karşı nasıl bir mezhepçilik ve nefretle doldurulmuş olduğunun göstergesi olan saldırılar, aynı karanlık ve insanlık dışı zihniyetin ürünüdür.

Filistin’de ve Türkiye’de insanların inanç ve ibadet özgürlüğüne, onurlu biçimde yaşama hakkına yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyorum.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler