Hatimoğulları Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı: ‘Adeta Çalışamayan Gazeteciler Günü’

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken basın üzerindeki ağır baskılara dikkat çekti.

Hatimoğulları Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı: ‘Adeta Çalışamayan Gazeteciler Günü’

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan bir mesaj yayımladı.

Mesajında son beş yılda 3 bin 804 basın kartının iptal edildiğini, 108 gazetecinin tutuklu ve hükümlü olduğunu, son 15 yılda 12 bine yakın gazetecinin yargılandığını belirten Hatimoğulları “Adeta “çalışamayan gazeteciler gününe” dönüşen 10 Ocak’ın, tarihinden hareketle dirençle ve mücadele ile anlamına tekrar kavuşacağına inanıyorum” dedi.

Hatimoğulları mesajında, “İlkelerinden taviz vermediği için çeşitli baskılara maruz kalan, çalıştırılmayan, işsiz bırakılan, hapiste veya sürgünde olduğu için mesleğinden uzak tutulan, haberleri dolayısı ile yargılanan tüm basın emekçilerine onurlu mücadelelerinde başarılar dilerim” dedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajının tamamı şöyle:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Temmuz 2019 istatistiklerine göre 11 bin 157  gazetecinin işsiz olduğunu açıkladı. “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü işte bu koşullarda karşıladık.

Son beş yılda 3 bin 804 basın kartının iptal edildiği, 108 gazetecinin tutuklu ve hükümlü olduğu Türkiye, bu rakamlarla dünyada en çok gazeteciyi hapseden ikinci ülke konumunda. Yine Adalet Bakanlığı verilerine göre 2003-2018 yılları arasında 12 bine yakın gazeteci hakim karşısına çıkarıldı.

Gazeteler ekonomik baskılar altına alınmakta, resmi ilanlarla varlıklarını sürdürebilen yerel gazeteler cezalarla işlevsizleştirilmektedir. Kimi şirketlerin milyarlık borçları tek kalemde silinirken yerel gazeteler vergi borçları nedeniyle kapanmak zorunda kalmaktadır. 

Bugün işsizlik ve sansür kıskacında, halkın haber alma özgürlüğü uğruna mesleklerini yapmaya çalışan basın emekçilerinin gününü kutluyorum. Adeta “çalışamayan gazeteciler gününe” dönüşen 10 Ocak’ın, tarihinden hareketle dirençle ve mücadele ile anlamına tekrar kavuşacağına inanıyorum.

İlkelerinden taviz vermediği için çeşitli baskılara maruz kalan, çalıştırılmayan, işsiz bırakılan, hapiste veya sürgünde olduğu için mesleğinden uzak tutulan, haberleri dolayısı ile yargılanan tüm basın emekçilerine onurlu mücadelelerinde başarılar dilerim.

HDP Adana Milletvekili
Tülay Hatimoğulları

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler