Hatimoğulları: Bu faşizm değil de nedir?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları'nın Meclis’te yaptığı konuşmadan: “TÜSİAD ‘OHAL kalksın’ diye rapor yayınladığında: ‘Biz sizler için OHAL’i tutuyoruz’ diyorlardı. ‘OHAL olmasaydı işçiler greve giderlerdi ve sizin başınıza bela olurlardı’ diye TÜSİAD’ı ikna etmeye çalıştınız. Bu faşizm değil de nedir?”

Hatimoğulları: Bu faşizm değil de nedir?

SiyasiHaber

Meclis’te devam eden Bütçe görüşmeleri sırasında HDP adına İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerine konuşma yapan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları rejimi “faşist” olarak niteledi ve AKP’nin halkın sırtından sopayı eksik etmediğini söyledi. Buna karşı AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’un suçlamaları üzerine Hatimoğulları yeniden kürsüye gelerek bu suçlamalara yanıt verdi.

Hatimoğulları’nın konuşmasından bazı bölümleri veriyoruz:

“[AKP’li Mehmet Muş] ‘Halkın sırtından sopayı eksik etmemek’ ifadesini yanlış bulduğunu söyledi. Halkın sırtındaki sopa, işçiler, emekçiler ‘Ben ücretimi istiyorum’ dediği için gazlanıyor, sopalanıyor, coplanıyor, kalkanlarla insanlar itilip kakılıyor. Her gün Türkiye bu manzarayla karşı karşıya. (AKP sıralarında atılan laflar üzerine) Siz Türkiye’de eğer televizyon izlemiyorsanız, sokağa çıkmıyorsanız o benim sorunum değil, sizin sorununuz.”

Cezaevlerinde işkence

“Cezaevlerinde insanlar işkence tezgahlarından geçiriliyor. Ayakta sayım vermedikleri için insanlar darp ediliyor. Bu işkence değil de nedir? Bu faşizm değil de nedir?”

TÜSİAD’ı ikna için

“İnsanlar açlıktan, susuzluktan kırılmışken dönülüyor TÜSİAD’a şöyle deniliyor, ‘OHAL kalksın’ diye TÜSİAD rapor yayınladığında: ‘Biz sizler için OHAL’i tutuyoruz’ diyorlar. “OHAL olmasaydı işçiler greve giderlerdi ve sizin başınıza bela olurlardı” diye TÜSİAD’ı ikna etmeye çalıştınız. Bu faşizm değil de nedir?”

‘Bizi tehdit etmekten vazgeçin!’

“Ayrıca da siyasiler üzerindeki tehditlerden artık vaz geçin! Vaz geçin! Biz burada özgürce bu kürsüyü kullanacağız. Bizi gerek burada gerek komisyonlarda gerekse çarşıda, pazarda, sokakta ya da odalarımıza telefon ederek tehdit etmekten vazgeçin!”

Hatimoğulları'nın AKP'li Mehmet Muş'a cevap konuşması:

Hatimoğulları'nın HDP adına İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerine konuşması:

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler