Hatay’da gözaltı ve operasyonlara tepki: Savaşa karşı barışı savunmak suç değildir!

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, Afrin’deki askeri operasyona ilişkin 22 Ocak’ta yapılan “Afrin Savaşına Hayır” konulu açıklamaya katılan HDP, SYKP, SODAP, AKA-DER, KESK, DİSK, İHD üye ve yöneticileri ile çok sayıda kişinin ev baskınıyla gözaltına alınmalarıyla ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Hatay’da gözaltı ve operasyonlara tepki: Savaşa karşı barışı savunmak suç değildir!

SiyasiHaber

Hatay’da polis ekipleri tarafından sabah saatlerinden itibaren onlarca eve düzenlenen baskınlarda “Afrin Savaşına Hayır” açıklamasına katılanlar gözaltına alındı.

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, aralarında HDP, SYKP, SODAP, KESK, DİSK, AKA-DER, İHD, Eğitim Sen üye ve yöneticileri ile çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ve evlerinde bulunmayan birçok kişi hakkında arama kararı çıkartılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Birçok ilde sabah saatlerinde yapılan operasyonlarla AKP-MHP bloğunun 2019 seçimlerine giderken savaş politikasını sürekli kılıp, OHAL’i de arkasına alarak önündeki engelleri kaldırmayı amaçladığı belirtilen açıklamada, “Bizler gözaltına alınan ve evleri aranan arkadaşlarımız gibi savaşa karşı çıktığımızın tekrar altını çiziyoruz” denildi.

Hatay halkının savaştan bıktığı vurgulanan açıklamada, “Medyanın ve hükümet aygıtlarının tüm manipülasyonlarına rağmen gerçek şu ki; savaş acıdır, ölümdür, sefalettir. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız” ifadeleri kullanıldı.

SYKP yöneticisi Mahir Gülbul tarafından okunan basın açıklamasının tamamı şöyle:

22 Ocak’ta İnsan Hakları Derneğinde Emek ve Demokrasi güçlerinin düzenlediği “Afrin Savaşına Hayır” açıklamasına katılan herkese bu sabah operasyon düzenlendi.

Gözaltına alınanlar arasında Disk Genel-İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat CAN, HDP İl Eş Başkanı Sultan Başaran, HDP İl Yöneticileri Dİlek Dablan, Seher Cevheroğlu, SYKP İl Eş başkanı Hülya Kavuk, HDP Defne İlçe Eş Başkanı Mithat Mirioğlu, HDP Samandağ İlçe Eş başkanı Adnan Eryılmaz, , İHD ve Eğitim-Sen üyesi Servet Üstün Akbaba, SYKP üyeleri İzzet Koldan ve Gülşen Yılmaz, Aka-Der üyesi Mehmet Ali Ceylan, BES Adana Şb. Yön. Kurulu üyesi Deniz Polat, SODAP üyeleri, Eğitim-Sen Üyeleri Nidal Çay, Gülizar Işık Çay, Avukat Çetin Sakallı, HDP üyesi Salman Altınöz var.

Operasyon sırasında evlerinde bulunmayan arkadaşlarımızın da arandığı bilgisine ulaştık. Ayrıca diğer illerde de savaş karşıtı paylaşımlarından dolayı yine bu sabah çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Görünen o ki AKP-MHP bloğu 2019 seçimlerine giderken savaş politikasını sürekli kılıp OHAL i de arkasına alarak önündeki tüm engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır.

Bizler gözaltına alınan ve evleri aranan arkadaşlarımız gibi savaşa karşı çıktığımızın tekrar altını çiziyoruz. Darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile toplumsal muhalefeti baskılayıp savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alan hükümet ve ortakları şunu bilmelidir ki Hatay halkı savaştan bıkmıştır. Medyanın ve hükümet aygıtlarının tüm manipülasyonlarına rağmen gerçek şu ki; savaş acıdır, ölümdür, sefalettir. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.

Etiketler: Hatay, gözaltı, Operasyon, Afrin

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler