Hatay’da gözaltı ve operasyonlara tepki: Hedef ‘tek adam rejimini’ kalıcı kılmak

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından HDP 3. Olağan Kongresi öncesi ülke çapında gerçekleşen operasyonlara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, gözaltılarla amaçlananın tek adam rejimini kalıcı kılmak ve gözdağı vermek olduğu kaydedilirken, “Ancak bütün bu baskılar ve gözaltılar bizleri yolumuzdan döndüremeyecek” denildi.

Hatay’da gözaltı ve operasyonlara tepki: Hedef ‘tek adam rejimini’ kalıcı kılmak

SiyasiHaber - Hatay

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP 3. Olağan Kongresi öncesinde HDP bileşenlerine ve demokrasi güçlerine dönük operasyon, gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek için basın toplantısı düzenledi.

HDP Hatay İl Örgütü binasında gerçekleşen açıklamaya; HDP, SYKP, EMEP, İHD, Halkevleri ve Aka-Der temsilcileri de katıldı.

SYKP Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk tarafından okunan basın açıklamasında, ülke çapında birçok ilde gerçekleşen operasyonlarda gerçekleşen gözaltılar protesto edildi. Baskı ve tutuklamalara rağmen HDP ve dostlarının hafta sonu HDP kongresinin yapılacağı salonu hınca hınç doldurarak gereken cevabı vereceği belirtilen açıklamada, baskılara rağmen demokrasi mücadelesinin süreceğinin altı çizildi.

Açıklamada, “HDP-HDK bileşenlerinin Eş Genel Başkanlarının ve diğer bütün mücadele arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz. Ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Barış, Adalet, Özgürlük ve demokrasi talep etmek suç değildir. Bu talepler karşısında baskı, zulüm, tutuklama ve göz altıları dayatanlar suç işlemektedir. Ve elbet bir gün zalimler halka hesap verecekler, Ezilen, sömürülen, yok sayılan bizler kazanacağız!” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Her gün olduğu gibi bugünde gözümüzü göz altılarla açtık. Son bir Hafta içinde İstanbul’da, Ankara’da, Konya’da, İzmir’de Kocaeli’de, Diyarbakır’da  onlarca HDP, ESP, DBP, SYKP, EMEP, HALKEVİ,  DP, SODAP,  Yeşil ve Sol Parti üyesi gözaltına alındı. Bugünse HDK – HDP bileşeni partilerin eş genel başkanları gözaltına alındı. HDP’nin hafta sonu yapacağı kongre öncesi yapılan bu gözaltıların hedefi tek adam rejimini kalıcı kılmak ve gözdağı vermektir. Son dönemde başta HDP ve bileşenleri olmak üzere, sol-sosyalist bütün güçler, sosyal medyadan itiraz edenler, emek, demokrasi ve barış mücadelesi verenler gözaltına alınıyor tutuklanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek ilan edilen OHAL ve KHK’lar ile bütün ülke açık bir cezaevine dönüştürüldü.       

Önümüzdeki günlerde bu durumun yaygınlaşarak devam edeceği aşikâr. Ancak bütün bu baskılar ve gözaltılar bizleri yolumuzdan döndüremeyecek. Bütün bu baskı ve tutuklamalara rağmen inanıyoruz ki HDP ve dostları hafta sonu Ankara’da yapılacak Kongre salonunu hınca hınç doldurarak sizlere gereken cevabı verecektir.

Buradan İktidara sesleniyoruz: Biz Hatay’daki emek ve demokrasi güçleri mücadelemizden asla ve asla geri dönmeyeceğiz. Bu ülkede demokrasi, insan hakları, kardeşlik ve barış var olana kadar sokakta ve yaşamın her alanında mücadelemizi sürdüreceğiz. HDP-HDK bileşenlerinin Eş Genel Başkanlarının ve diğer bütün mücadele arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz. Ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Barış, Adalet, Özgürlük ve demokrasi talep etmek suç değildir. Bu talepler karşısında baskı, zulüm, tutuklama ve göz altıları dayatanlar suç işlemektedir. Ve elbet bir gün zalimler halka hesap verecekler, Ezilen, sömürülen, yok sayılan bizler kazanacağız!

Etiketler: SYKP, Hatay

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler