Hatay 1 Mayıs’ında polisin oyunu!

Hatay’da dün yapılan 1 Mayıs mitingi sırasında bazı pankartlara ilişkin Savcılık görüşü beklenirken TEM tarafından pankartlara el konulmaya çalışılması üzerine gerginlik çıktı. Polisin gözaltına aldığı 8 kişiden 7’si dün gece serbest bırakılırken SYKP Parti Meclisi üyesi Mert Aslanyürek’in gözaltı süresi uzatıldı.

Hatay 1 Mayıs’ında polisin oyunu!

SiyasiHaber - Hatay

Hatay’da dün gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingi sırasında HDP’nin “Tecrit Kalksın Leyla Yaşasın” pankartı ile Aka-Der’in  “Biz Gezici, Siz Gidici” pankartlarının alana girişi polisler tarafından engellendi. HDP ve SYKP temsilcilerinin tepkisi üzerine, Güvenlik Şube polisleri savcılığı aradıklarını ve oradan haber beklediklerini söyleyerek alanın girişinde kitleyi durdurdu. Ancak savcılıktan haber gelmeden yerde duran pankartlara TEM tarafından el konulmaya çalışıldı. Buna tepki gösteren gençler onlarca polis tarafından darp edilerek, kurum temsilcileri iteklenerek ve tepki gösteren kadın kurum temsilcilerine küfür edilerek gençler gözaltına alındı. Görüntü çekmeye çalışanlara polis şiddet uygulayarak görüntüleri sildi ve bir öğretmen bu yüzden gözaltına alındı.  Araca alınan gençler araçta da darp edildi.  Gözaltına alınanlar işlemler boyunca ters kelepçe takılarak ayakta bekletildi.

Polis olay yeri tutanağında ise Pankartların zorla alana sokulması sırasında gözaltına aldığını iddia etti. Ancak kurum temsilcileri pankartların yerde olduğunu ve savcılıktan haber beklendiğini belirtti. Savcılıktan haber gelmeden yerde orta refüj üzerine bırakılan pankartlara müdahale edildi.  Ardından uzun süreli bir gerginlik yaşandı. Gözaltına alınan 8 kişiden 7’si akşam 23.00 gibi bırakılırken, bir polisin “elimi ısırdı” diyerek şikâyetçi olduğu SYKP Parti Meclisi üyesi Mert Aslanyürek’in gözaltı süresi uzatıldı. Aslanyürek’in bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Polisin pankartlara müdahalesine HDP ve SYKP temsilcileri itiraz ediyor:

Hatay 1 Mayıs’ında polisin oyunu!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler