Hasip Kaplan: 'Türk kardeşlerimden özür diliyorum'

Hasip Kaplan, HDP Olağan Kongresi öncesinde Twitter'den paylaştığı ‘Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin’ söylemine açıklık getirdi. Hamburg'ta konuşan Kaplan, 'Türk kardeşlerimden özür diliyorum' dedi.

Hasip Kaplan: 'Türk kardeşlerimden özür diliyorum'

HDP eski  Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan 24 Haziran seçimlerinin kilit partisinin HDP olduğunu belirterek bütün muhalif güçlerin bir araya gelmesi ve birleşmesi gerektiğini bildirdi.

Artı Gerçek'in haberine göre; Almanya’nın Hamburg kentinde HAK-Evi’nde (Hamburg Alevi Kültür Evi) düzenlenen ve derneğin Eşbaşkanı Şerife Köylüce’nin moderasyonunu gerçekleştirdiği toplantıda Kaplan’ın yanı sıra, barış bildirisini imzalayan akademisyenlerden Yrd. Doç Uğur Kara ile gazeteci Elif Sonzamancı bir konuşma yaptı.

'Türk kardeşlerimden özür diliyorum'

Kaplan bir gazetecinin HDP’nin Genel Kongresi öncesi "Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, herkes haddini bilecek" şeklindeki açıklamasını sorması üzerine şöyle yanıt verdi:

Demirtaş’ın genel kongrede aday olmasını isterdim. Bugün de söylüyorum. Keşke kongrede başkan olsaydı. Haksız yere tutsak edilmiştir. Hukuksuz tutuklanmıştır. Ben onu bir arkadaşı olarak kuyunun dibinde bırakamazdım. Bu açıklamamdan dolayı alınan yoldaşlarım, arkadaşlarım varsa bütün Türk kardeşlerimden özür diliyorum. HDP Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürt ve Türk’üyle, devrimcisiyle, liberaliyle programını benimseyecek bütün herkesle bu ülkeye barış getirmek istiyor. Silahların susmasını istiyoruz. Düşüncelerinden dolayı bir akademisyenin, gazetecinin, siyasetçinin susturulmasını istemiyoruz. Daha önceki sosyal medyadaki açıklamamda çelişki yok. Samimi olalım. HDP yüzde doksan kimlerden oy alıyor? Geçmişte Kürtlerden alıyordu şimdi Kürtler ve Alevilerden ve diğer farklı kesimlerden alıyor. Gerçeğin altını çizelim. Reel siyasette hangi  tabana hitap ediliyorsa, elbette ki onların tercihi öncelikli olacaktır. Şunu da hatırlatmak isterim ki Şırnak’ta şehrim bombalanırken Türk kardeşlerimizden ses çıkmadı, Türkiye sustu. Başta Barış İmzacıları olmak üzere çok az kişinin yaşananlara tepki gösterdi. Ancak günümüz itibariyle HDP’de bu tartışmalar geride kalmıştır, artık böyle bir tartışma yoktur.

‘Demirtaş bütün kesimlere hitap eden bir aday’

24 Haziran seçimleri öncesi HDP’nin cumhurbaşkanı adayını belirlemede hiç zorluk çekmediğini hatırlatan Kaplan "Selahattin Demirtaş bütün herkese hitap eden bir adaydır, liderdir. Oy pusulalarındaki sıralamada listede yer alan dördüncü adaya bir bakın. Kim genç, yakışıklı ve herkesi kucaklıyor?" dedi.

Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye'yi Almanya'nın Hitler'i, İspanya’nın Franko'su gibi yönettiğini hatırlatarak "Seçimlerde diktatörlüğe mi yoksa eşit yurttaşlık hakkının temsil edildiği parlamenter rejime mi oy verilecek? Seçmen her şeyden önce bunu hesaba katmalı. Eğer HDP barajı aşamazsa yaklaşık seksen milletvekili AKP’ye gidecektir. Bu da yeni savaşların, sıkıyönetimlerin, OHAL süreçlerinin geleceğinin işaretidir. Bu durumda ülke başka bir karanlığa sürüklenecektir. Oysa hesabımızı iyi yaparsak bir oyla bile diktatörler devrilebilir" şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler