‘Haseke’de YPG-Suriye ordusu arasında anlaşmaya varıldı’ iddiası

Şam yönetimi ile PYD arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Haseke vilayetinde YPG ve Suriye ordusu arasında ön anlaşma yapıldığı öne sürüldü

‘Haseke’de YPG-Suriye ordusu arasında anlaşmaya varıldı’ iddiası

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın haberine göre, YPG Haseke’de kontrolü altında bulunan sokak ve bölgelerdeki Abdullah Öcalan posterlerini kaldırmayı kabul etti. YPG’nin ayrıca, Suriye ordusunun Haseke Valiliği’nde askere alma bürolarını yeniden açmasına izin vereceği öne sürüldü.

Haberde bu ön anlaşmanın, hükümetin hem Şam ve hem de Kamışlı kentlerinde Kürt delegeleriyle görüşmesinin ardından geldiği belirtildi.

Haseke’de ortak kontrol noktaları kurulabilir

Al-Masdar’a konuşan bir askeri kaynak, hükümetin ve Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’yla Haseke’de ortak kontrol noktaları kurma olasılığının tartışıldığını söyledi.

Kaynak ayrıca, hükümet yetkililerinin aşağıdakileri kabul etmeleri için Kürtleri ikna etmeye çalıştığı belirtildi:

– Ülke genelinde hükümetle güçlerini birleştirme.

– Irak açılan Til Koçer ve Semelka sınır kapılarının devri.

– Türkiye’ye açılan Dırbesiye ve Resulayn sınır kapılarının devri.

Haberde YPG’nin de, hükümetin Kürt dilini Suriye eğitim sisteminin bir parçası haline getirmesini, YPG savaşçılarının Suriye ordusunda hizmet vermiş sayılmasını ve bir Kürt yetkilisine Suriye Petrol Bakanlığı’nda daimi bir görev verilmesini istedikleri öne sürüldü.

Öte yandan PYD ve YPG’den konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Etiketler: Suriye, YPG, Suriye ordusu, haseke, PYD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler