Hasankeyf Koordinasyonu: Hasankeyf ve Dicle Vadisi için bir şey yapalım

Hasankeyf Koordinasyonu bir açıklama yayınlayarak Hasankeyf ve Dicle Vadisi için geç olmadan harekete geçme çağrısında bulundu.

Hasankeyf Koordinasyonu: Hasankeyf ve Dicle Vadisi için bir şey yapalım

Hasankeyf Koordinasyonu Ilısu Barajı ve HES'i sebebi ile tehlike altında olan Dicle Vadisi ve Hasankeyf için bir açıklama yayınlayarak, bölgeyi kurtarmak için toplumun duyarlı kesimlerine dayanışma çağrısında bulundu.

En az 12 bin yıllık bir tarihe sahip olan ve birçok endemik türe ev sahipliği yapan Hasankeyf ve Dicle Vadisi, 2019 Temmuz itibari ile su tutmaya başlayan Ilısu Barajı sebebi ile sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

Hasankeyf Koordinasyonu tarafından 'Hasankeyf ve Dicle Vadisi İçin Biir Şey Yapalım!' başlığı ile yayınlanan açıkalamanın tamamı şu şekilde:

En az 12 bin yıllık tarihi olan antik kent Hasankeyf ve Dicle Vadisi, ekonomik ömrü 50 yıl olacak bir baraj için yok edilmek isteniyor. Romalı bir şairin De te fabula narratur! (Anlatılan Senin Hikayendir!) dizesini ödünç alıp “Yok Edilmek İstenen Senin Hikâyendir” diyoruz. Bütün dünya halklarının ayak izlerinin olduğu bir alan yok edilmek isteniyor. Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nden yükselen çığlık her geçen gün büyüyor.

İlk insan izlerinin 300 bin yıl önce görüldüğü, ilk yerleşimin ise 12 bin yıl önce gerçekleştiği ve bir açık hava müzesi olan antik ilçe Hasankeyf, Anadolu ve Yukarı Mezopotamya’da Ortaçağ’a ait bütünlüğünü koruyabilen tek kenttir. En az 24 medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf, Mezopotamya’da insanlığın yerleşik hayata geçişinin en belirgin örneğidir.

Tarihini bilmediğimiz, bilemeyeceğimiz Dicle Nehri binlerce milyonlarca yıldır yaşayan bir varlık olarak etrafında bir yaşam kurmuş ve bu yaşamı sürdürüyor/du!.. Şu an Dicle Vadisi ve etrafında kurulan çok boyutlu yaşam Dicle’nin sularıyla boğulmak üzere. Ilısu Barajı ve HES’i 2019 Temmuz ayında su tutmaya başladı. 12 bin yıllık tarihe sahip olan Hasankeyf, sadece 20sinde arkeolojik kazısı kısmen yapılmış 289 höyük, 199 köy ve Hasankeyf ilçe merkezi, en az 100 endemik tür ve soyu tükenme tehlike listesinde bulunan canlı, sular altında bırakılmak isteniyor. Bizler Hasankeyf ve Dicle Vadisi mücadelesini yürütenler olarak hâlâ ne kaybedeceğimizi bile bilmiyoruz.

Günümüze kadar keşfedilen 550 kültürel ve tarihi varlık ve 5500 insan yapımı mağara bulunduran Hasankeyf, 2016 yılında Europa Nostra’nın “En Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası” listesine girdi. Hasankeyf 1978 yılında Arkeolojik sit alanı ilan edilmesine rağmen, korunması ve sonraki nesillere bırakılması için gerekli hiçbir çalışma resmi yetkili kurumlar tarafından yapılmamıştır. Eski Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Adolf Hoffman’a göre, 1986 yılından beri kazıların yapılmasına rağmen Hasankeyf’te kazılması gereken yerlerin en fazla %10’unda çalışma yapılmıştır.

Milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan Dicle Vadisi'nin yok olmaması için geç değil. Dicle Vadisi'nde yaşanan tahribatlar sınırlıdır , kurtarabileceğimiz daha çok değer ve miras var. Henüz az tahrip olmuş ve sadece 136 kilometresi Dicle Nehri olan 400 kilometrelik bir akarsu ekosistemi için, nesli daha yok edilmemiş onlarca tür için geç değil. 200 yerleşim yerinin sular altında kalmaması, 80 bin insanın toprağı ve evinin elinden alınmaması, yoksulluğa itilmemesi için geç değil. Mezopotamya sazlıkların kurumaması için geç değil.

Hasankeyf ve Dicle’nin çığlığına ses katacak, güç verecek herkese Hasankeyf ve Dicle Vadisi adına, doğa adına, çevre adına teşekkürlerimizi şimdiden iletmek isteriz. Dicle Vadisi’ni ve en az 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf kentini kurtarabiliriz.

Bizler herkesi Dicle Vadisi’nde yükselen çığlığa gecikmeden bugün ses olmaya davet ediyoruz. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler