Hapis cezası alan Demirtaş: Faşizme alçaklar hizmet eder, dik durmaya devam

2013 Nevruz’undaki konuşması nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ suçundan dört yıl sekiz ay hapis cezası alan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, “Faşizme ancak alçaklar hizmet eder. Dik durmaya devam edeceğiz” dedi.

Hapis cezası alan Demirtaş: Faşizme alçaklar hizmet eder, dik durmaya devam

Mahkeme heyeti, Demirtaş’ı, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dört yıl sekiz ay, HDP’li eski vekil Sırrı Süreyya Önder’i de aynı suçtan üç yıl dört ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Twitter’dan bir mesaj yayınlayan Demirtaş, şöyle yazdı:“Siyasetin/hükümetin vesayeti altında itibarı sıfırlanmış yargının hukuk dışı kararları bize tek bir geri adım attıramaz. Faşizme ancak alçaklar hizmet eder. Biz faşizme karşı direnmeye, büyük bir moral ve coşkuyla dik durmaya devam edeceğiz.”

Demirtaş, 2016 yılının kasım ayından bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu.

Duruşmadaki savunması

Yargılamaya konu olan konuşmayı yaptığı 2013 Nevruz’u döneminde iktidarın, başbakanın ve yardımcılarının ve AKP’ye yakın medyanın söylemlerini hatırlatan Demirtaş, o zaman suç kabul edilmeyen sözlerin, bu dönem suç olarak değerlendirildiğine işaret etti.

Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti: “Beni Bahçeli’ye söylediğim laf (Ankara’dan sallamak kolay. Siyasetçi misin dozer operatörü mü?) yargıyı niye rahatsız etti? Demek ki mesele başka. Mesele, çözüm sürecinden intikam alma meselesidir. Bugün Bahçeli iktidarın güçlü ortağıdır. Biz barış için uğraştık, ter döktük, emek harcadık. Birileri Ankara’da rahat koltuğunda oturup sallarken, biz dağdaki Kürt gencinin de, operasyona çıkan askerin de canı yanmasın, anaları ağlamasın diye elimizi taşın altına koyduk. Geri adım atmayacağız. Barışı savunmaya devam edeceğiz. İmralı’daki tecrit kalkmalıdır. Sayın Öcalan çözüm için önemli katkılar sundu, tekrar sunabilmelidir. Bu sağlanmalıdır. Türkiye’nin önünü açacak olan budur. O gün de söylüyorduk, bugün de söylüyoruz.”

Son sözleri sorulan Demirtaş, “Kahrolsun faşizm, yaşasın barış ve emek” ifadesini kullandı. Önder de son sözünde, “Yaşasın barış, yaşasın demokrasi” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler