Haluk Levent'ten işten atılan Şişecam işçilerine destek

Haluk Levent, işten çıkarılan Şişecam işçilerine destek verdi. Levent, "Amacımız herkesin işine dönmesi" dedi.

Haluk Levent'ten işten atılan Şişecam işçilerine destek

Fırın kapatma bahanesiyle işten atılan 90 cam işçisinin Kristal-İş Trakya Şube binası önünde başlattığı direniş tüm kararlığı ile sürüyor. Lüleburgaz Çarşı’da yürüyüş yapan işçiler, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

Müzisyen Haluk Levent, cam işçilerinin yürüyüşüne katılarak direnişe destek verdi. Twitter hesabından işçilerle ve aileleri ile beraber olduğu bir fotoğrafını yayınlayan Levent "Lüleburgaz Cam işçileri grevine destek için geldim. Grev değilmiş işten çıkartılma imiş. Şapşal Haluk. Olsun amacımız herkesin işine dönmesi" paylaşımını yaptı.

Ne olmuştu?

Kırklareli Paşabahçe Cam fabrikasında daralma gerekçesiyle D fırınını kapatan Şişecam 90 işçiyi kapının önüne koydu. İşten atamalara karşı, Kristal-İş Trakya şube binası önünde direniş başlatan işçiler, günlerdir direnişlerini sürdürüyor. Öte yandan daralma gerekçesiyle onlarca işçiyi işsiz bırakan Şişecam Eskişehir’de 240 milyon liralık yatırımla bir fırın açacağını duyurdu.

Şişecam’dan yapılan yazılı açıklamada, “Şişecam Topluluğu, Eskişehir Cam Ambalaj fabrikasında yapacağı yeni fırın yatırımıyla Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Topluluk bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Cam Ambalaj’ın yeni fırını yaklaşık 240 milyon liralık yatırımla 2018 yılının ikinci yarısında faaliyete geçecek. Türkiye ekonomisi ve istihdamına önemli katkı sağlayan Şişecam Topluluğu, endüstri 4.0’a uygun şekilde yeni teknolojiyle donatacağı ve yıllık 150 bin ton üretim kapasitesine yeni fırınının devreye girmesiyle Türkiye’deki yıllık cam ambalaj üretim kapasitesini yaklaşık 1.2 milyon tona çıkaracak” denildi. Fırının kapatılmasında, Ortadoğu pazarındaki satışlarının yüzde 18’den yüzde 3’e düşmesi ve yurt dışı satışlarında da yüzde 5 daralma olmasını gerekçe gösteren Şişecam’ın Kırıkkale Paşabahçe Cam işletmesi, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 92. sırada yer alıyor.

(BİRGÜN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler