Halkbank krizde: Petrol parası Halkbank'a yatmayacak

İran’a yönelik petrol ödemelerini Halkbank aracılığıyla yapan Hintli rafinericiler, ödemelerde gecikme endişesi ile başka bir banka ile anlaştı.

Halkbank krizde: Petrol parası Halkbank'a yatmayacak

Hindistanlı rafinericiler, kullandıkları bir ödeme yönteminde gecikmeler yaşanınca Tahran'a yapılacak petrol borcu ödemelerini hızlandırmak için Hindistan Devlet Bankası ve Almanya merkezli Europaeisch-Iranische Handelsbank üzerinden yapmaya yöneldi. İran'ın Çin'den sonra en büyük petrol alıcısı olan Hindistan'daki rafinericiler, Tahran'a yönelik yaptırımların belirli kısmının kaldırılmasının ardından geçtiğimiz ay 6.6 milyar Euro'luk borcunu ödemeye başlamıştı.

Fakat konuya yakın kaynakların Reuters'a verdikleri bilgiye göre Union Bank, rafinericilerden ilk ödemelerin bir gün öncesinde Hint Rupisi üzerinden kredi limitlerini veya mevduat paralarını artırmalarını isterken, rafinericiler petrol borcu ödemelerinde gecikme olabileceğine dair endişeye kapıldı.

Rafinericilerin İran'a olan borcu zamanında ödeme konusundaki hassayiyetlerinin önümüzdeki dönemlerde devam edecek petrol alımları için İran ile iyi ilişkileri koruma kaygısından kaynaklandığı dile getiriliyor. Yeni Delhi'nin Tahran'la ilişkileri güçlendirmek istediği vurgulanıyor.(sözcü)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler