Halk sağlığı profesörü uyardı: Eylülde 14 günlük tam kapatmaya zorunlu kalınabilir

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, Türkiye’nin salgınla mücadelede başarısız olduğunu ve verilerin gizlendiğini savundu, “Olasıdır ki eylül sonlarına doğru kaçındığımız, ötelediğimiz 14 günlük tam kapatmaya zorunlu kalacağız” dedi.

Halk sağlığı profesörü uyardı: Eylülde 14 günlük tam kapatmaya zorunlu kalınabilir

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. DR. Ahmet Saltık, Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadelede sınıfta kaldığına işaret ederek, açık başarısızlığın güven bunalımı yarattığının altını çizdi.

 

Test sayıları yetersiz

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan Saltık, test sayılarının yetersizliğine dikkat çekti. Her 1 milyon kişi için Rusya’da 198 bin, Britanya’da ise 246 bin test yapıldığını hatırlatan profesör Saltık “Açıklanan rakamların Türkiye gerçeğini hiç yansıtmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız” dedi.

Saltık, bu görüşünü şöyle savundu: “Örneğin Erzurum Valiliği günlük 200, Malatya Valiliği ise günlük 100’ün altına inmeyen olgu sayılarını açıkladı. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın verilerine baktığımızda, Erzurum ve Malatya’yı içine alan, her biri altı-yedi ili içeren iki ayrı bölge için 45 dolayında olgu bildirildiğini gördük. Bu durum güven bunalımı yaratıyor.”

 

“Açık başarısızlığın temel nedeni ekonomik yetersizlik”

Türkiye’nin salgınla ilgili ‘açık başarısızlığı’ndaki temel nedenin ekonomik yetersizlikler olduğunu söyleyen Saltık, şöyle konuştu: “İki-üç günlük piknik ya da bayram karantinaları denebilecek alaturka yöntemlerle iktidar bu mücadeleyi götürmeye çalıştı, olmadı. Korkarım ki, eylül ortalarında ya da sonlarına doğru okullar da açılırsa, ayrıca 11 Mayıs’tan bu yana AVM’leri açarak geldiğimiz ölçüsüz açılım – saçılım politikaları, Kurban Bayramı ve tatil yerlerinin açılması olgu sayılarında bir patlamayla yansıyacak.”

 

“Belki de 14 günlük zorunlu kapatmaya zorunlu kalacağız”

Saltık, olgu ve ölüm sayılarını en az iki-üç ile çarpmak gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: “Belki eylül sonlarına doğru kaçındığımız, ötelediğimiz 14 günlük kapatmaya zorunlu kalacağız. Kaçındığımız 50 milyar dolara yakın harcamayı da fazlasıyla yapmış olduk. Salgın ülkemizde beşinci ayını bitiriyor. Maliyeti korkunç boyutlara ulaştı.”

Yerli bir firmanın üretimi PCR testlerinin duyarlığının yüzde 40’larda olduğunu ifade eden Saltık, “Bu test için yerli dendi ve yandaş firmadan alındı. Korkunç bir fiyasko bu” dedi.

Profesör, Bilim Kurulu’nu göreve çağırarak, bu konularda üyelerin sesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler