Hakkını istediği için işten atılan Günay Kılıç: Emek hırsızlığına karşı susmayacağım

Haklarını istediği için yöneticilerle tartışan, tazminatsız işten atılan Günay Kılıç, kadın örgütlerinin ve kendisini destekleyenlerin katıldığı açıklamayla dayanışma çağrısında bulundu. Kılıç, “Adaletsizliklere, emek hırsızlığına karşı susmayacağımı ve hiçbir patrondan korkmadığımı mücadele ederek gösteriyorum” dedi.

Hakkını istediği için işten atılan Günay Kılıç: Emek hırsızlığına karşı susmayacağım

SiyasiHaber

İstanbul Bahçelievler’de bulunan ünlü restoran Kanatçı Haydar’da çalışan Günay Kılıç, haklarını istediği için yöneticilerle tartıştığını, darp edilerek tazminatsız bir şekilde işten atıldı. Darp raporu alan Kılıç, hakkını alana kadar mücadele edeceğini belirtti.

Dün Kanatçı Haydar'ın önünde kadın örgütleri ve Günay Kılıç’ın destekçilerinin katılımıyla bir basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamada, 2017 yılının son aylarında yapılan yüzde 5’lik zammın asgari ücretteki 100 TL’lik yükseltmenin ardından geri çekildiği, işyeri çalışanlarının zam taleplerinin sürekli reddedildiğini belirten Kılıç, 1 Mayıs’ta çalışmayacağını söylemesinin ardından işten çıkarılmakta tehdit edildiğini aktardı.

4 Mayıs’ta iş aktine son verildiğini, kendisinden birtakım belgeleri imzalamasının istendiğini aktaran Kılıç, dayatmaları kabul etmediğini belirterek, işyeri yöneticilerinin üzerine yürüdüğünü ve kendisine şiddet uyguladıklarını ifade etti. Diğer işçilerin müdahalesinin ardından yöneticilerin kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Kılıç, “Yaşadığım şiddetten dolayı darp raporu aldım. Bu iş yerinde yaşanılan adaletsizliklere, emek hırsızlığına karşı susmayacağımı ve hiçbir patrondan korkmadığımı mücadele ederek gösteriyorum. Bu iş yerinde birçok adaletsizlik yaşanıyor ben sadece hakkımı geri istiyorum yaşanılan mobbinglere göz yummadığım için beni işimden ettiler” dedi.

Kılıç’ın açıklamaları şöyle:

2018’e 2 ay kala bizlere yüzde 5 oranında zam yapıldı. Devlet asgari ücrete 100 TL verince yapılan yüzde 5 zam geri çekildi. O zamandan 1 Mayıs’a yani benim işten çıkartıldığım güne kadar ben ve diğer işçi arkadaşlarım zam talebinde bulunduk her defasında bizim bu talebimizi reddedip bize “Çalışıyorsanız çalışın çalışmıyorsanız kapı orada” şeklinde sözleriyle gözdağı verdiler.

1 Mayıs’ta temel işçi hakkımı kullanarak o gün iş yerini arayıp gelmeyeceğimi söyledim. Aynı günün sabahı saat 10.00 da şef Hüseyin Aygün beni arayıp “Günay hanım işe gelmemişsiniz” diyerek işten çıkarmakla tehdit etti. Bende son olarak şu cümleyi ekledim “ 1 Mayıs’ta resmi tatil ama çalışırsan mesainizi veririm derseniz gelirim” dedim.

2 Mayıs günü iş yerine gittiğimde yeni iş sözleşmeleri konuşuluyordu bu sözleşmeler avukat tarafından hazırlandıktan sonra işçiler tarafından imzalanacaktı ve bu sözleşmeyi imzalayan işçilere zam yapılacaktı.

3 Mayıs Perşembe günü ben ve 3 kadın arkadaşım müdürlerimiz Çetin Gencero ve Murat Doğan  bizimle toplantı yaptılar. Bizlerin onlardan talebi temel hakkımız olan tatillerde çalışmamak, çalışıyorsak da mesaimizi almak ve geri çekilen zamlarımızın geri verilmesidir.

4 Mayıs günü Ulaş Aslan beni çağırarak bir süre konuştuktan sonra “Sana 10 gün zaman tanıyorum burada kalıp kalmayacağını senin halin ve tavrın belirleyecek. Bende ona cevaben ben diye bir şey değil biz diye bir şey söz konusu dedim.” 4 Mayıs günü Erkan Duman beni çağırarak iş aktime son verildiğini ve masanın üstünde duran kağıtları imzalamam gerektiğini söyledi. Ama ben bu dayatmayı kabul etmedim ve hiç bir dayatmayı imzalamadım.

Yapılan haksızlığı emek hırsızlığını dile getirdiğimde şefler ve müdürler üstüme yürüdüler Murat Doğan adında ki müdür arkadan boğazımı tutup ağzımı kapatarak beni nefessiz bıraktı var gücüyle bana şiddet uygulayarak bana zor anlar yaşattı. Arkadaşlarım yaşanılan şiddeti görünce olaya müdahale ettiler. Ben yaşanılan adaletsizliği yüzlerine vurduğumda ise Savaş Aslan adında ki patron bana “Şov yapma”dedi. fiziki müdahalelerine devam edip beni aşağıya götürdüler olayın ardından Ulaş Aslan, Erkan Duman ve Hüseyin Aygün adıma suç duyurusunda bulundular.

Yaşadığım şiddetten dolayı darp raporu aldım. Bu iş yerinde yaşanılan adaletsizliklere, emek hırsızlığına karşı susmayacağımı ve hiçbir patrondan korkmadığımı mücadele ederek gösteriyorum.

Bu iş yerinde birçok adaletsizlik yaşanıyor ben sadece hakkımı geri istiyorum yaşanılan mobbinglere göz yummadığım için beni işimden ettiler.

Etiketler: Günay Kılıç

Son Haberler

Popüler Haberler