Hakan Atilla davasında karar bugün açıklanacak

İran'a yönelik ambargoyu delme dahil 5 suçtan suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdürü Hakan Atilla için karar duruşması bugün TSİ ile 17:00'de başlıyor.

Hakan Atilla davasında karar bugün açıklanacak

Kamuoyunda Rıza Sarraf davası olarak da bilinen İran'a yönelik ambargonun delinmesi davasında yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın karar duruşması bugün 17:00'de başlıyor.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde yargılanan ve jüri heyetinin kendisine isnat edilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla için Hakim Richard Berman'ın kararı bugün açıklaması bekleniyor.

Maksimum 105 yıl ceza

ABD'nin New York Güney Bölgesi Başsavcılığı Manhattan Federal Mehkemesi'nde yargılanan Atilla için en az 15 yıl 8 ay hapis cezası talebinde bulunmuştu.

Savcılığın sunduğu 68 sayfalık başvuru dilekçesinde, Atilla'nın İran'a yönelik ABD yaptırımlarını delmekle suçlanan İran asıllı işadamı Sarraf ve kurduğu suç çetesine yardım etmekten beş ayrı suçlamadan jüri tarafından suçlu bulunduğu belirtildi.

Toplamda maksimum 105 yıl hapis cezası alabileceği belirtilen dilekçede savcılığın istediği ceza süresinin makul olduğu belirtilmişti.

Dava sürecinde neler yaşandı?

İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşlıkları bulunan iş insanı Rıza Sarraf (34) eşi ile tatil için gittiği ABD'de 19 Mart 2016 tarihinde gözaltına alındı. Sarraf 24 Mart 2016'da tutuklandı.

Sarraf, 2010-2015 yılları arasında "İran'a karşı uygulanan yaptırımları delme'", "kara para aklama", "kara para aklamak için komplo kurma" ve "ABD bankalarını dolandırma" suçlamaları ile tutuklu olarak yargılanmaya başlandı.

Sarraf hakkında 90 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 50 milyon dolar para cezası isteniyor.

Davadaki diğer sanık Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da "İran'a uygulanan yaptırımları yasa dışı yollarla delmek" ve "bankacılık dolandırıcılığı" ile suçlanıyor. 28 Mart 2017'de tutuklanan Atilla 50 yıl hapis cezası ve iki milyon dolar ceza talebiyle yargılanıyordu.

2017 Eylül ayında ek iddianame ile eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, Halkbank Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Sarraf'ın çalışanı Abdullah Happani de davaya sanık olarak eklendi.

28 Kasım 2017 tarihinde bir süredir kendisinden haber alınamayan ve akıbeti için Türkiye'nin ABD'ye nota verdiği Sarraf'ın tanık konumuna geçtiği öğrenildi ve yaklaşık altı hafta süren duruşma süreci başladı.

Sarraf, duruşma sırasında verdiği ifadede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini kabul etti ve ambargoyu delmek için izlediği ticari trafiği şema ile anlattı.

Jüri üyeleri 3 Ocak 2018'de Mehmet Hakan Atilla'yı, kendisine yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu buldu. Jüri, Atilla'yı 'kara para aklama' suçlamasından ise suçsuz buldu.

11 Nisan 2018'de yapılacak hüküm duruşmasında yargıç Richard Berman, Atilla için kesin hükmün açıklanmasını 16 Mayıs 2018'e erteledi.

Bundan sonra ne olacak?

Atilla'nın hukuki olarak birkaç seçeneği bulunuyor. Atilla ceza alması durumunda bunu bir üst mahkemeye taşıyabilir. Savcılıkla anlaşan Rıza Sarraf'ın ceza alıp almayacağı ya da ne kadar ceza alacağı ise hâkimin kararıyla belirlenecek.

Davanın Türkiye ekonomisine de etkileri olabileceği değerlendiriliyor. Geçmişteki benzer davalara bakıldığında, ambargo ve yaptırımların ihlali ile suçlanan bankaların cezaî yaptırımlar ile karşılaştığı görülüyor. Hakan Atilla’nın cezasının kesinleşmesi sonrasında Halkbank ve olaya karışan bankalara ceza gelmesi söz konusu olabilir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kararın açıklanmasından bir gün önce Bloomberg televizyonunda Hakan Atilla’nın suçsuz olduğunu söyledi. Erdoğan "Hakan Atilla suçsuzdur. Hakan Atilla'yı suçlu ilan etmek, Türkiye'yi suçlu ilan etmek anlamına gelir" diye konuştu.

Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Zafer Çağlayan hakkında ise aynı dava kapsamında yakalama kararı bulunuyor, ancak haklarında henüz açılmış bir dava yok.

Bianet, Deutsche Welle Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler