Hacettepe Üniversitesi'nde tedbirsizlik sonucu bir canlı elektrik akımına kapılarak öldü

Hacettepe Üniversitesi'nde elektrik kaçağı tespit edilen yerde elektrikleri kesmek yerine bölgenin etrafına bir şerit çekilip bırakılınca, elektrik akımına kapılan bir köpek hayatını kaybetti.

Hacettepe Üniversitesi'nde tedbirsizlik sonucu bir canlı elektrik akımına kapılarak öldü

Hacettepe Üniversitesi'nde bir bölgede elektrik kaçağı tespit edildi. Fakat üniversite yönetimi elektrikleri kesmek yerine kaçak olan bölgenin etrafına şerit çekmekle yetinince, bölgeye giren bir köpek elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Olayla ilgili bir açıklama yayınlayan üniversite öğrencileri konunun uzmanlar tarafından araştırılmasını istedi.

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

 

05.01.2018 günü kampüs köpeklerimizden Çavuş arkadaşlarıyla oynarken düştüğü yerden bir daha kalkamadı. Çünkü okulumuz elektrik kaçağı tespit edilen yeri kırmızı şeritle sararak görünür kılmayı(!) tercih etti. Bölgenin elektriğini kesmek; Çavuş öldükten sonraki sabah akıllarına geldi. Bu konuda hiçbir açıklama, özeleştiri henüz yönetim tarafından yapılmadı.

Bu bir köpeğin canını değersiz bulmalarından mıdır yoksa ihmallerini kabul etmemelerinden midir muallak. Ama biz Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olarak bir açıklama ve bu tarz ihmallerin bir daha tekrarlanmayacağının teminatını beklemekteyiz! Kaldı ki tüm canlar eşit olsa da bu ihlal hayvanların can güvenliği kadar insanların can güvenliğini de tehdit etmektedir. Kaçağı sadece uçup dağılan bir kırmızı şeritle kapatmak kesinlikle bir tedbir değildir.

09.03.2016 tarihinde okulumuzda kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Koordinasyon Birimleri’ndeki uzmanlarca da bir araştırma talep etmekteyiz. Bu yıl bazı bölümlerde ders programlarımıza İş Sağlığı ve Güvenliği dersi koyan üniversite yönetimimiz, bizi bu konularda bilgilendirip sonra bu ihlalleri görmezden gelmemizi bekleyemez. Hacettepe Üniversitesi’nin “Daha İleriye, En İleriye” sloganını her yerde görmek mümkün. Fakat üniversite yönetimi son yıllarda en geriye gitme konusunda çok kararlı bir yol izlemektedir. Gerek okuldaki çeteleşmeler karşısında sessiz durulması, gerek öğrencinin gelir kaynağı olarak görülmesi de izledikleri bu yolu gayet net destekler niteliktedir. Yönetim, öğrencinin yaşam alanlarını ve hatta yaşam haklarını tehdit etmektedir. Biz üniversite öğrencileri olarak bu gidişe dur demek için buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler