Hacamatçılara eylem serbest, sağlıkçılara yasak!

Hacamatçılar Federasyonu, ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyen Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) cuma namazının ardından protesto etti.

Hacamatçılara eylem serbest, sağlıkçılara yasak!

Alternatif tıp olarak pazarlanan tartışmalı hacamat yöntemini uygulayanların oluşturduğu Hacamatçılar Federasyonu, TTB’yi protesto etti. Gün içinde TTB Merkez Konsey üyesi 11 kişinin gözaltına alınmasını İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde protesto etmek isteyenlere ise polis saldırmıştı.  

Cumhuriyet’in haberine göre; Nuruosmaniye Camii çıkışında toplanan hacamatçılar "Dik dur eğilme hacamatçılar seninle", "Söz konusu vatansa hacamatçılar yanında 'REİS'" yazan pankartlar taşıdı.

‘Peygamber sünneti’ ve alternatif tıp olarak pazarlanan yöntemi uygulayanların federasyonu yapacakları protesto gösterisini şöyle duyurmuştu: “Türkiye Tabipleri Odası ve İstanbul Tabip Odası, ülke güvenliği ve sınır güvenliği saglamak amacıyla başlatılan, Zeytin Dalı Harekatı’nı bahane ederek, sayın cumhurbaşkanımız Tayyip Erdogan’a karşı karalama kampanyası başlatmışlardır.”

TTB Hacamat'ın zararlı olduğunu söylemişti

TTB, daha önce hazırladığı birçok raporda hacamat gibi yöntemlerin halk sağlığını tehlikeye attığını savunmuştu.

TTB’nin gözaltındaki başkanı Raşit Tükel, daha önce hacamat gibi tedavi yöntemleri için “Başka toplumlarda da var olan kupa terapisi, ‘Peygamber sünneti hacamat’ olarak hadisler eşliğinde pazarlanıyor. Tıbb-ı Nebevi kongrelerinde modern tıbbın konuları dini kavram ve uygulamalarla sorgulanıyor” yorumunda bulunmuştu.

Çapa'daki eyleme polis saldırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 11 hekimin gözaltına alınmasını protesto etmek için bugün Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi önünde yapılması planlanan eyleme polis saldırdı. 

Basına da müdahale eden polis, görüntü çekilmesine uzun vermedi.

Hacamat nedir?

Hacamat tedavi yöntemi, bir tür alternatif tıp uygulamasıdır ve cilt üzerine bardak yerleştirilerek vakumlama yapılması şeklinde uygulanmaktadır. Vakumlama için kullanılan bardaklar ise, cam, bambu ya da topraktan üretilmiş malzemeden olabilmektedir. Diğer çoğu alternatif tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, hacamat tedavisinin güvenirliği ve faydaları tartışılmaktadır. Ancak bilimsel olmayan bu alternatif tedavi yöntemi sık sık sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle tıp çevreleri tarafından tavsiye edilmemektedir.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler