Güven'in annesinin taziyesine katılmasına izin verildi

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemindeki DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in annesinin taziyesine katılmasına izin verildi. Doktorların Güven'in yolculuk yapmasının sağlığı için ciddi risk oluşturup oluşturmadığına dair görüşlerini bildirmesinin ardından, Güven'in annesinin taziyesine katılıp katılamayacağı belirlenecek.

Güven'in annesinin taziyesine katılmasına izin verildi

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 58 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in avukatları, Güven'in dün sabah yaşamını yitiren 94 yaşındaki  annesi Cevriye Güven'in cenaze ve taziyesine katılması için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü'ne yaptığı başvuruya olumlu yanıt verildi. 

Cezaevi Müdürlüğü’nün talebi ilettiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Güven'in avukatlarının talebine olumlu karşıladığı bildirildi.

Doktorların Güven'in yolculuk yapmasının sağlığı için ciddi risk oluşturup oluşturmadığına dair görüşlerinin alınmasının ardından, Güven'in annesinin taziyesine katılıp katılamayacağı belirlenecek.

Güven'in avukatları, karayolu ile yapılacak yolculuğun getireceği yorgunluğun Güven'in sağlık durumunda riskler oluşturacağı kaygısıyla yolculuğun uçakla yapılması yönünde talepte bulundu. 

Ancak, Diyarbakır'da 2 gündür oluşan yoğun sis nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi yolculuk için uçağın bulunamaması kaygısı yaratırken, Güven'e yolculuk sırasında bir doktor ve avukatın refakat etmesi talebinin de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildiği belirtildi.

Yaşamını yitiren 94 yaşındaki Cevriye Güven, Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yapalı Köyü mezarlığında dün dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından defnedildi. Taziyeler köyde Cevriye Güven'in yaşadığı evde 3 gün boyunca aile tarafından kabul edilecek.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler