Güney Afrika'da Erdoğan protestosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BRICS zirvesi nedeniyle bulunduğu Güney Afrika'da protesto edildi. Türk büyükelçiliği dışında toplanan göstericilere elçiliğin güvenlik görevlileri müdahale etti.

Güney Afrika'da Erdoğan protestosu

BRICS zirvesi için Güney Afrika’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Pretoria Türk Büyükelçiliği dışında toplanan göstericiler protesto etti.

AFP haber ajansının olayla ilgili geçtiği fotoğraflarda, Güney Afrika’daki “Türkiye Birlik Ağı” (TSN) destekçilerinin Türkiye’de kamu çalışanlarının işlerinin son verilmesine ve gazetecilerin hapiste olmasına tepki gösteren pankartlar taşıdığı görüldü.

Fotoğraflarda aynı zamanda eylemciler ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamaya gelen kalabalık arasında atışmalar yaşandığı görülüyor.

‘Burası Güney Afrika, özgür bir ülke’

Afrika Haber Ajansı‘nın haberine göre, Türkiye Birlik Ağı’nın (TSN) Geçici Başkanı Majesty Mnyandu, “Biz barışçıl ancak kararlı biçimde Erdoğan’ın Türkiye’deki yönetimini protesto ediyorduk. Bir anda elçilik binasından güvenlik görevlileri çıktı ve bize saldırdı. Birisi suratıma tekme attı. Gördüğünüz gibi yüzüm kanıyor” dedi. Mnyandu şöyle devam etti:

“Tavırlarına gerçekten çok şaşırdık. Burası Güney Afrika, özgür bir ülke. Engellenmemize müsaade etmeyeceğiz, Erdoğan pankartlarımızı görene kadar buradan ayrılmayacağız. O gelene kadar burada bekleyeceğiz.” 

(Sputnik)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler