Güney Afrika’da 955 madenci yer altında mahsur kaldı

Güney Afrika'da 955 altın madeni işçisi 24 saati aşkın süredir yer altında mahsur. Şirket, 'İşçiler güvende' derken sendikalar kaygılara işaret etti.

Güney Afrika’da 955 madenci yer altında mahsur kaldı

Güney Afrika’da 955 altın madeni işçisi elektriklerin kesilmesi üzerine madende mahsur kaldı. Çarşamba gecesinden bu yana madende olan işçiler için kurtarma çalışmasının cuma sabahı itibariyle başlayabileceği bildirildi.

Sibanye-Stillwater madencilik şirketi, fırtınanın neden olduğu elektrik kesintisi nedeniyle asansörlerin gece vardiyasında çalışanları yüzeye ulaştıramadığını açıkladı.

Şirket: Güvenli bir bölgedeler

Johannesburg’un 290 km güneybatısındaki Free State eyaletine bağlı Welkom şehri yakınlarındaki Beatrix altın madeninde yaşanan olaya dair açıklama yapan şirket sözcüsü James Wellsted, “Halen yerin altında olan 955 çalışanımız var. Güvenli, havalandırması olan bir bölgedeler. Onlara su ve yemek ulaştırabiliyoruz. Yani şu anda herkesin durumu iyi. Elektriğin yeniden verilebilmesi için uğraşıyoruz” dedi.

Wellsted, madenin 23 katlı olduğunu ve bin metre derinliğe kadar indiğini söylerken madencilerin tam olarak hangi derinlikte olduklarının belirsiz olduğunu ifade etti. Wellsted, mühendislerin acil durum jeneratörünü çalıştıramadığını ve bunun üzerine çalışıldığını bildirmişti.

24 saati aşkın süredir yer altındalar

Gün içerisindeki onarım çalışmalarının ardından 272 işçinin kurtarıldığı ancak 955 işçinin halen yerin altında olduğu bildirildi. İşçiler, 24 saati aşkın süredir yer altında.

Kurtarma operasyonu başladı

BBC'nin haberine göre yapılan son açıklamada işçileri kurtarma operasyonunun başladığı bildirildi.

Sendikalar: gerekli önlemler alınmıyor

Maden ve İnşaat İşçileri Sendikası Birliği (AMCU), işçilerin ciddi sağlık ve güvenlik riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Olayın, madende yaşanabilecek beklenmedik acil durumlara ilişkin kaygıları ortaya çıkardığını söyleyen sendika, özellikle ilaç kullanan işçilerin hayatının tehlikede olabileceğini ifade etti.

Ulusal Maden İşçileri Sendikası (NUM) da maden güvenliğinden şikayet ederek işçileri tehlikeli koşullar altında çalışmamaya çağırdı: “Sibanye-Stillwater gibi sektörün en güvenli şirketleri arasında yer alması gereken büyük çokuluslu şirketler, kazaları önlemek için çok az çaba sarf ediyor.”

Güney Afrika ekonomisinin bel kemiği

Geçtiğimiz Ağustos ayında Johannesburg dışındaki bir altın madeninde yaşanan göçükte 5 işçi hayatını kaybetmişti. 2017'de madenlerde toplam 80 işçi hayatını kaybetti.

Güney Afrika, zengin mineral rezervlerine ve dünyanın en derin altın madenlerine sahip. Altın madenciliği, on yıllardır Güney Afrika ekonomisinin omurgasını oluşturuyor ancak rezervlerin azalması sebebiyle üretim son yıllarda ciddi bir düşüş içerisinde.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler