Günde 15 bin yeni vaka görülen Florida’da Walt Disney World Park açıldı

Aktif vaka sayısı 5 milyona yaklaşıyor… Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 600 bine yaklaşıyor… Diyarbakır ve Mardin’de vaka sayıları artıyor… Paran kadar sağlık… “Otobüs yolculuğunda kısıtlama en kısa sürede kaldırılıp yüzde 100’e çıkarılmalı”… Florida’da Walt Disney World Parkı yeniden açıldı…

Günde 15 bin yeni vaka görülen Florida’da Walt Disney World Park açıldı

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu tarafından hazırlanan 13 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde Türkiye’den ve dünyadan verilere yer veriliyor.  David Harvey’in “Amerika’nın sorunlarının çözümü kapitalizm değil, kapitalizm sorunun ta kendisi” başlıklı makalesinden bölümler de yer alıyor 13 Temmuz tarihli “Günlükler”de.  

 

“Korona Günlükleri”nin 13 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

DSÖ korkulan günlük vaka sayısında rekor artış haberini verdi. DSÖ son 24 saatte dünya genelinde 230 bin 370 yeni Coronavirus (Covid-19) vakası tespit edildiğini açıkladı. Bu günlük bazda yeni bir rekor anlamına geliyor. En çok artış ABD, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’da kaydedildi.

 

Aktif vaka sayısı 5 milyona yaklaşıyor

Aktif vaka sayısı da her geçen gün artarak 4 milyon 880 bini geçti, beş milyon sınırına dayandı. Tedavi altında olan bu vakalar sağlık kurumlarının karşı karşıya kaldıkları yükü gösteriyor. Bu vakaların %99’u, yani yaklaşık 4 milyon 822 bini klinik açıdan ılımlı, kontrol edilebilir bir seyir izlerken 58 bin 660’ı ciddi kliniğe sahip, yani daha kompleks tedavi alan, yoğun bakımda, bir kısmı entübe edilmiş durumda, her an kaybedebileceğimiz insanlar. Oran olarak baktığımızda %1 gibi çok az da görülse pandeminin boyutu nedeniyle oldukça ciddi bir şekilde sağlık emekçilerini mesaisinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Genel görüşün odaklandığı yer ise daha çok bu hastalar oluyor, dolayısıyla hastane ve yoğun bakım olanakları tartışılıyor. Vaka yönetimi olarak bu durum doğru ve oldukça önemli olsa da salgın yönetimi açısından daha bütünlüklü bir anlayışa ihtiyaç var. Bu nedenle salgının kontrol altına alınmasında 5 milyona yaklaşan aktif hastanın tümüne yönelik önlemlere yoğunlaşmak, bu hastaların temaslılarının işyerlerinde, yaşam ortamlarında, iz bıraktığı hemen her yerin ve kişinin bulaş açısından araştırılması, şüphelilerden test yapılması, gerekiyorsa karantina ve izolasyon önlemlerine başvurmak gerekiyor. Sağlık sektörünün görünmezleri olan sağlık emekçilerinin sayıca ve nitelikçe yeterliliği ve sahayı iyi bilmeleri, toplumla ilişkilerinin sürekliliği önemli hale geliyor. Yani toplumun içinde sağlık hizmeti üreten bir modelin emekçileri olmaları gerekiyor. Karşı karşıya kaldığımız sorun tam da bu. Aile hekimliği sistemi ile sağlık emekçileri polikliniklere hapsedildiler, saha hizmeti misyonları ortadan kaldırıldı, toplumun içinden söküldüler, tıbbileşmiş hizmetlere odaklandılar. Sahaya ve topluma yabancı birinci basamak ile salgının kontrolü oldukça zorlaştırıyor.

zenn7

Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 600 bine yaklaşıyor

Tamamlanmış (kapanmış-sonuçlanmış) vakalar salgının vehametini gösteriyor. Bu kapsamda dünya genelinde yaklaşık 8 milyon 160 bin kişi var. Bunların yaklaşık 7 milyon 588 bini  (%93’ü) hastalığı yenerek iyileştiler. Yüzde 7’sini hayatını kaybetti. Her gün yerel, ulusal ve küresel olarak ilan edilen ölüm sayıları bunu gösteriyor. Bugün Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 571 bin 659’e ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 19 kişinin hayatını kaybettiğini, bugünkü vaka sayısının ise bin 12 olduğunu açıkladı. Koca, İstanbul, Urfa, Ankara, Antep ve Konya’nın yoğun bakım hasta sayısında önde olduğunu belirtti. Entübe hasta sayısında iller bir miktar farklılaşıyor: Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İstanbul’dan sonra yeni vaka artışının en yüksek olduğu yer olduğu görülüyor. Temmuz ayında toplam yeni vaka sayısı bu bölgede 2 bin 500’ün üzerinde çıktı. Bakanlık verilerine göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni vaka sayıları şöyle:

2 Temmuz             324

3 Temmuz             283

4 Temmuz             313

5 Temmuz             350

6 Temmuz             250

7 Temmuz             259

8 Temmuz             281

9 Temmuz             249

10 Temmuz           255

zenn6

Diyarbakır ve Mardin’de vaka sayıları artıyor

Bakanlık açıklamalarına göre, Diyarbakır ve Mardin, vaka sayısının arttığı 15 ilin içinde yer alıyor. 1 Haziran itibarıyla yayınlanan raporda Güneydoğu’da toplam vaka sayısı 16 bin 813 olarak kaydedildi. 1 Haziran’a kadar 28 günün vaka sayısı ise 6 bin 923 oldu ve 100 bin nüfusa oranı ise yüzde 77,1. Yaklaşık olarak Haziran’da ortalama günlük vaka sayısı 247’lerde izlerken, bu oran Temmuz’un ilk haftasında 293’lere çıkmış görünüyor. Vaka sayılarındaki artışın nedenlerini cevaplayan hekimler, maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uymama, seyahat yasağının kaldırılması ile yaşanan iç göç, bölgenin sosyolojik yapısı ve hane halkı nüfusunun fazla olmasının kişisel izolasyona uygun olmaması, restoran, kafe gibi mekanların açılması, düğün, nişan, taziye gibi toplu alanlarda bulunmak gibi birçok etken sıraladı.

Sermayenin tekil aktörleri kendi karlarının peşinde, salgın kontrolü çok da umurlarında değil. Özel hastaneler para yoksa Covid-19 hastalarına bakmayız derken, otobüs firmaları toplu taşımda %50 sınırlamasının kaldırılmasını beklediklerini dile getirdiler.

zenn5

Paran kadar sağlık

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, özel hastanelerin hasta yükünün yüzde 40’ını çektiğini belirterek SGK’nın kararının “pandeminin bittiğini, özel sektöre ihtiyaç kalmadığı ve ikinci dalganın olmayacağı” demek olduğunu ifade etti. Dernek başkanı, SGK’nın pandemi sürecinde ödediği ücreti artırarak özel hastanelere hastalardan fark alamayacağını söylediğini belirterek, 9 Temmuz’da ödemeyi azalttığını ancak yine de fark alamayacağını bildirdiğini kaydetti. Bahat, SGK’nın 30 Haziran’dan önce yatan hasta için günlük 650, yoğun bakımdaki hasta için de 1200 lira ödediğini belirterek, ödemenin yatan hasta için 43, yoğun bakım için 230 liraya düşürüldüğünü aktardı. Şöyle devam ediyor Bahat: “Vatandaş bundan sonra Covid-19’da özel sektörü bir tercih olarak kullanamayacak. Geldiğinde cebinden de ödemeyecek çünkü özel sektör bu fiyatlara alamayacak. Sürekli zarar ederek hasta bakamayız. Genellikle acil şartlarda gelir corona virüsü hastaları. Özel sektör bunun için bir ekipman bulunduramayacağı, ilacı karşılayamacağı için doğal olarak hasta alamayacak. Kamu hastaneleri bakacak.”. Bahat özetle paran kadar sağlık diyor. AKP hükümetinin öve öve bitiremediği neoliberal sağlık reformlarının gerçek yüzüne tüm çıplaklığı ile tanık oluyoruz.

zeen4

“Kısıtlama en kısa sürede kaldırılıp yüzde 100’e çıkarılmalı”

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, kısıtlamanın kaldırılmasının piyasaya olumlu katkı sağladığını belirterek şöyle konuştu: “Corona virüsü salgını başladığı andan beri tüm tedbirlerimizi almıştık. O zamandan bu zamana kadar seferlerimizde bir sıkıntı yaşamadık. Pandemi nedeniyle yüzde 50 yolcu taşımacılığına devam ediyoruz. Firmalarımız seferlerdeki kısıtlamaların kalkmasından memnun. Otobüsleri dolu olması ülke ekonomisine de katkısı var. Otogarların doluluğu bu nedenle önemli. Koronavirüsün tamamen bitmesi ve tam kapasiteye geçmemiz sektöre daha canlılık kazandıracak. Ayrıca şu anda uygulanan yüzde 50 yolcu taşımacılığının da en kısa sürede kaldırılıp yüzde 100’e çıkarılmasını bekliyoruz.”

 

Florida’da Walt Disney World Parkı yeniden açıldı

ABD’nin Florida eyaletinde de son 24 saatte vaka sayısında rekor artış yaşandı. 1 gün içinde 15 bin 299 kişide Covid-19 tespit edildi. ABD nüfusunun yüzde 7’sinin yaşadığı eyaletteki bu artış, ABD’deki günlük toplam vakanın dörtte birine denk geliyor. Eyalette son 24 saatte 45 kişi de hayatını kaybetti. Reuters Florida’da bulunan 40’tan fazla hastanenin hepsinin yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolu olduğunu bildirdi. Haber bizleri ‘yeni normalleşme’ gerçeği ile de yüzleştirirken şöyle devam ediyor: koronavirüs önlemlerini Mayıs ayında kaldırılmaya başlayan Florida, yaşlı nüfus yoğunluğu ve turizm nedeniyle salgın karşısında hassas bölgelerden biri. Eyalette bulunan Walt Disney World parkı da önceki gün yeniden ziyaretçilere açılmıştı.

Diyarbakır’da karantina sürecinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 80 iken şu an testi pozitif çıkan sağlıkçı sayısı 216.

Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini en çok hisseden meslek gruplarından biri olan ev iş işçileri, bu dönemde tazminatsız işten çıkarıldı. En çok etkilenenler göçmen kadınlar oldu. Hala çalışanlar ise kötü çalışma koşullarının yanı sıra çocuk ve ev bakımı gibi ikili bir yükün altında ezilmiş durumda.

zenn2

Amerika’nın sorunlarının çözümü kapitalizm değil, kapitalizm sorunun ta kendisi - David Harvey

“Şu anki sorun (ve virüsün mide bulandıracak netlikte ortaya çıkardığı şey) ise ‘kentsel alanlarımızın görünmez (?) ama gittikçe daha sızdırmaz hale gelen, refah ve ayrıcalık mıntıkalarını işin az, hayatın zor ve sıklıkla kısa olduğu eski bina kümeleri ve boş arazilerden ayıran sınırlarla dolması.’ En yoksul mahallelerde ortalama yaşam süresi, varlıklı banliyölerdeki 90 yılın aksine, yalnızca 60 yıl. Times daha sonra bu noktanın anlaşıldığından emin olmak için ABD şehirlerindeki farklı ortalama yaşam sürelerine dair ayrıntılı haritalarını yayımladı.”

“Kesin konuşmak gerekirse, zenginlerin emeğe ihtiyacı vardır çünkü onları zengin yapan emektir. Fakat bu son kırk yıl boyunca üretilen servetten aslan payını alan taraf sermayedir. Aynı zamanda emeği güvencesizlik, teknolojik işsizlik ve sanayisizleşmeyle tanınmaz hale getiren; şehirleri ancak maaştan maaşa yaşayabilen, gıda bankaları ve ücretsiz yemekler gibi hayır işlerine başvurmadan hayatta kalamayacak bir nüfusla bırakan diğer tüm sorunları yaratan da sermayedir. Sermaye işsizlik, kişisel bir trajedi ya da hastalık vurduğu anda, ipotek ödemesi bir yana, kirayı bile karşılayamayacak bir nüfus yaratır.”

“Kentsel yenilemeye” kalkıştığımızda yalnızca yoksulluğun yerini değiştiriyoruz (Engels konut sorusu üzerine 1872’de kaleme aldığı bir denemede burjuvazinin kentsel sorunlarına dair tek çözümünün bu olduğunu öne sürmüştü). Eğer buna kalkışmazsak yalnızca oturup devam eden çürüyüş sürecini izliyoruz. O zamanlar denildiği gibi “gettonun yaldızlanması” açıkça işe yaramıyordu, bu yüzden cevap kötü etkilenmiş nüfusların kentsel mekan boyunca dağıtılması olmalıydı. Bu da pek bir işe yaramadı. İkinci yaklaşım gettoyu bir nebze dağıtmış olabilir, ne var ki ne yoksulluk düzeylerini azalttı ne de ırk ayrımcılığını dindirdi.”

https://www.indyturk.com/node/190906/dünyadan-sesler/amerikanın-sorunlarının-çözümü-kapitalizm-değil-kapitalizm-sorunun-ta

zenn1

Kanal İstanbul, Yenişehir projesi ve sınıfsal durum - Fatoş Osmanağaoğlu

“Kentin yeniden üretimi, kent mega projeleri sadece rant meselesi değildir, muhalefeti de dağıtmak, işçi sınıfını kent dışına itmek, hem görünmez kılmak hem de kent merkezinde söz söylemelerine engel olmak gibi işlevleri vardır. Ayrıca mahalle kültürünü, yan yana gelişleri minimuma düşürmek, insanı çitleyerek daha fazla kendine emeğine çevresine yabancılaştırmak bir diğer boyutudur.”

 

“İstanbul’un ilçelerinin birçok mahallesinde kent yoksulları ikamet etmektedir, ağırlığı işçi ve emekçi kesimdir. İşyerleri de doğal olarak o bölgede ve sanayi işletmeleridir, binlerce işçinin çalıştığı ve ikamet ettiği bir bölgeden, ilçelerden bahsediyoruz. Hem fabrikalar hem de organize sanayi bölgeleri vardır. İktidar bu bölgelerde yaşayanları açık biçimde yerlerinden süreceğini söylemektedir.”

http://yeniyasamgazetesi1.com/kanal-istanbul-yenisehir-projesi-ve-sinifsal-durum/

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun 12 Temmuz tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler